Księga Rekordów Guinnessa co roku uzupełniana jest o nowe osiągnięcia. Do dziś opublikowano już kilkadziesiąt tysięcy wyczynów, które zostały potwierdzone przez specjalną komisję. Osoby, które ustanowiły nowy rekord lub pobiły osiągnięcie kogoś innego, nie otrzymują nagród finansowych, a jedynie certyfikat, który to poświadcza. Jest to jednak sposób na zdobycie międzynarodowego rozgłosu i sławy. Okazuje się, że wpisy do Księgi zdobywają też Polki!
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2021 r. Paula Gorlo pobiła rekord największej ilości podciągnięć na drążku w 24 godziny. Poprzedni wynosił 3737 powtórzeń, ale to nie zniechęciło jej do działania. Paula wykonała aż 4081 podciągnięć. Kobieta z zawodu jest stomatologiem.
Kobiecy rekord we wspinaczce na szybkość został ustanowiony przez Aleksandrę Mirosław podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 r. Kobieta uzyskała wynik 6,84 sekundy, pokonując tym samym wcześniejszą rekordzistkę o 0,12 sekundy.
Anna Matracka od szóstego roku życia kolekcjonowała przedmioty z podobizną psów. Ponad trzytysięczny zbiór sprawił, że wpisano ją do Księgi Rekordów Guinnessa. Kolekcja składa się z maskotek, figurek, ubrań, talerzy, książek i gier. Wszystko zaczęło się w wieku przedszkolnym, gdy w Kinder Niespodziance znalazła pierwszy przedmiot z podobizną psa. Aktualny rekord wynosi 3 799 przedmiotów.
Beata Łęgowska to rekordzistka, której język mierzy 8 cm, licząc od czubka do kącików ust. Osiągnięcie zostało ustanowione w 2002 r. i jak dotąd nie zostało pokonane przez żadną żyjącą osobę.
Beata Łęgowska Fot. Polskie Rekordy / Flickr.com
Karolina Hałatek jest Polką, która osiągnęła rekord Guinnessa, budując największą konstrukcję LED na świecie. Instalacja została przedstawiona na Noor Riyadh Festival – festiwalu światła i sztuki w Arabii Saudyjskiej 12 maja 2021 roku. Rekord został ogłoszony 15 maja 2021 roku.