Polki w Księdze Rekordów Guinnessa. Kto zbudował największą konstrukcję LED na świecie?

Wpis do Księgi Rekordów Guinnessa to coś, o czym marzy wielu ludzi. Są ludzie, którzy latami przygotowują się do ustanawiania nowych rekordów, co może przynieść międzynarodowy rozgłos i uznanie. Niektóre osiągnięcia zdobywane są również przez Polki. Czym zasłynęły?

Księga Rekordów Guinnessa co roku uzupełniana jest o nowe osiągnięcia. Do dziś opublikowano już kilkadziesiąt tysięcy wyczynów, które zostały potwierdzone przez specjalną komisję. Osoby, które ustanowiły nowy rekord lub pobiły osiągnięcie kogoś innego, nie otrzymują nagród finansowych, a jedynie certyfikat, który to poświadcza. Jest to jednak sposób na zdobycie międzynarodowego rozgłosu i sławy. Okazuje się, że wpisy do Księgi zdobywają też Polki!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rekordy polskiej telewizji. "Wielka gra" była nadawana 44 lata

Polki w Księdze Rekordów Guinnessa. Paula Gorlo

W 2021 r. Paula Gorlo pobiła rekord największej ilości podciągnięć na drążku w 24 godziny. Poprzedni wynosił 3737 powtórzeń, ale to nie zniechęciło jej do działania. Paula wykonała aż 4081 podciągnięć. Kobieta z zawodu jest stomatologiem.

 

Aleksandra Mirosław. Rekord we wspinaniu na szybkość

Kobiecy rekord we wspinaczce na szybkość został ustanowiony przez Aleksandrę Mirosław podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 r. Kobieta uzyskała wynik 6,84 sekundy, pokonując tym samym wcześniejszą rekordzistkę o 0,12 sekundy.

 

Anna Matracka. Kolekcja przedmiotów z podobiznami psów

Anna Matracka od szóstego roku życia kolekcjonowała przedmioty z podobizną psów. Ponad trzytysięczny zbiór sprawił, że wpisano ją do Księgi Rekordów Guinnessa. Kolekcja składa się z maskotek, figurek, ubrań, talerzy, książek i gier. Wszystko zaczęło się w wieku przedszkolnym, gdy w Kinder Niespodziance znalazła pierwszy przedmiot z podobizną psa. Aktualny rekord wynosi 3 799 przedmiotów.

 

Beata Łęgowska. Polka z najdłuższym językiem na świecie

Beata Łęgowska to rekordzistka, której język mierzy 8 cm, licząc od czubka do kącików ust. Osiągnięcie zostało ustanowione w 2002 r. i jak dotąd nie zostało pokonane przez żadną żyjącą osobę. 

Beata ŁęgowskaBeata Łęgowska Fot. Polskie Rekordy / Flickr.com

Karolina Hałatek. Największa konstrukcja LED na świecie

Karolina Hałatek jest Polką, która osiągnęła rekord Guinnessa, budując największą konstrukcję LED na świecie. Instalacja została przedstawiona na Noor Riyadh Festival – festiwalu światła i sztuki w Arabii Saudyjskiej 12 maja 2021 roku. Rekord został ogłoszony 15 maja 2021 roku.

 
Więcej o: