Jak odpowietrzyć grzejnik? Nie musisz wzywać fachowców. Oto banalny sposób krok po kroku

Rozpoczyna się sezon grzewczy, dlatego warto sprawdzić, czy grzejniki nie są zapowietrzone. Jeśli mimo rozkręcenia pokrętła w mieszkaniu wciąż jest zimno, nie ma na co czekać. Jak odpowietrzyć grzejnik? Poznaj skuteczny sposób na rozwiązanie problemu.

Zapowietrzanie się kaloryferów to normalny proces. Może wynikać z dyfuzji lub nieprawidłowego napełnienia instalacji centralnego ogrzewania. Ci, którzy posiadają zawory odpowietrzające się automatycznie, nie mają się o co martwić, bo grzejnik odpowietrzy się sam. Temperatura w Polsce spada coraz szybciej, dlatego niektórzy zarządcy budynków już podjęli decyzję o tym, by włączyć ogrzewanie. Okazuje się, że nie wszyscy odczuwają wtedy ciepło. Jeśli grzejnik nie grzeje i słychać dźwięk bulgotania, to właśnie znaki świadczące o tym, że może być zapowietrzony. Na szczęście istnieją sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pielęgnacja skóry zimą. Gdy jest zimno, sprawdzą się oleje

Czy można samemu odpowietrzyć kaloryfer? Nie trzeba zatrudniać fachowca

Odpowietrzanie grzejnika jest dosyć prostą czynnością, dlatego do jej przeprowadzenia nie trzeba wzywać fachowca. Przed podjęciem działań należy zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym nie popełnimy błędu. Podejmowanie decyzji bez wcześniejszego zastanowienia, może doprowadzić do zalania mieszkania lub uszkodzenia instalacji grzewczej.

Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik? Zasady krok po kroku

Jeśli grzejnik się zapowietrzył, należy jak najszybciej podjąć działania. Powietrze, które dostało się do urządzenia, osłabia jego pracę i jest przyczyną chłodu. Może też powodować rdzewienie elementów, co po jakimś czasie doprowadzi do trwałego uszkodzenia kaloryfera

  1. Zamknij dopływ wody do grzejnika. 
  2. Ustaw zawór kaloryfera w pozycji zamkniętej, na zerze.
  3. Zlokalizuj odpowietrzacz — powinien znajdować się w górnej części urządzenia.
  4. Ustaw pod odpowietrzaczem dużą miskę.
  5. Przy pomocy klucza lub odpowiedniego śrubokręta delikatnie odkręć śrubkę odpowietrzacza.
  6. Kontynuuj, dopóki nie zacznie wyciekać woda, jednak po chwili przestań i zakręć — duże braki cieczy należałoby uzupełnić.

Czy można odpowietrzać gorące grzejniki? Tego lepiej nie próbuj!

Niestety odpowietrzanie grzejnika, w którym znajduje się ciepła woda, jest dużo mniej efektywne. Z tego względu przed podjęciem działa należy upewnić się, że urządzenie jest chłodne.

 
Więcej o: