To pewne! ZUS nie wypłaci już tego dodatku w 2022 roku. Jest oficjalny komunikat

Choć miała być świadczeniem jednorazowym, ponownie trafiła do części seniorów 14 emerytura 2022. Kiedy wypłata dodatku? Jak przekazał ZUS, właśnie się zakończyła. Nie wszystkich konta zasilił jednak dodatkowy zastrzyk gotówki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Emeryci w Polsce żyją z ołówkiem w ręku. Ja się tego bałam, jak szłam na emeryturę"

Po raz pierwszy 14. emerytura została wypłacona seniorom w 2021 roku. Choć miał być to dodatek jednorazowy, to w tym roku rząd ponownie zdecydował się na jego przyznanie. Wszyscy uprawnieni już otrzymali środki z ZUS. Zgodnie bowiem z wydanym komunikatem, wypłaty 14. emerytury w tym roku już się zakończyły.

Ile wynosi 14 emerytura? Nie wszyscy otrzymali jednakową wypłatę

W odróżnieniu od 13. emerytury, czternastki zostały wypłacone seniorom spełniającym wymagane kryterium dochodowe. Mianowicie pełna wysokość świadczenia trafiła do tych, którzy otrzymują świadczenia do 2900 zł brutto miesięcznie. Pozostali mogli liczyć na wypłaty pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

Komunikat z podsumowaniem wypłat wydała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Czternastki zostały bowiem wypłacone w 7 terminach, z czego ostatni przypadł na wtorek 20 września. - Czternastą emeryturę z ZUS otrzymało w tym roku łącznie około 7,2 milionów osób, a wydatkowana na ten cel kwota wynosi ponad 8,7 miliardów zł. Przy czym trzy czwarte uprawnionych otrzymało świadczenie w pełnej wysokości, czyli 1217,98 zł na rękę – przekazała prezes Uścińska.

Czy będzie 14 emerytura 2023? Ta wiadomość może ucieszyć seniorów 

Według zapowiedzi rządu w przyszłym roku ponownie będzie można liczyć na wypłatę czternastki, choć nadal nie zostanie ona wprowadzona jako dodatek stały. - Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku. Chcemy zachować to, że jest to świadczenie jednorazowe, czyli podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie świadczenie będzie wypłacone – zapowiedziała minister Marlena Maląg.

Co więcej, prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że "jeżeli będzie potrzebna, to trzeba będzie rozważyć" również piętnastą emeryturę. Kto miałby ją otrzymywać i na jakich zasadach? Szczegóły nie są jeszcze znane. 

Więcej o: