Czy wrzosy można trzymać w domu? Użyj tych trików, a będą pięknie kwitnąć w doniczce

Kwitnące wrzosy to znak, że lato bezpowrotnie dobiegło końca i nadeszła jesień. Są piękne, gęste i wspaniale zdobią ogrody. Co jeśli chcemy cieszyć się ich urodą także we wnętrzach? Czy wrzosy można trzymać w domu? Jak o nie zadbać, by długo i pięknie kwitły?

Wrzosy zachwycają swoim kolorem i zapachem. Kwitną od wczesnej jesieni, do końca października. Są przepiękną dekoracją, którą zazwyczaj spotykamy w ogrodach, ponieważ przez lata panowały przesądy, że w domu ściągają zło i nieszczęście oraz symbolizują żałobę. Dziś odchodzimy od szkodliwych zabobonów, a oszałamiające, fioletowo-różowe kwiatki coraz częściej pojawiają się na parapetach mieszkań.

Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy wrzosy można trzymać w domu? Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja

Wrzos może być dekoracją zarówno ogrodu, jak i balkonu, tarasu czy wnętrza domu. Nadaje się do trzymania w doniczce, jednak potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, bez której szybko traci swoją urodę i więdnie. Jak o niego zadbać? Wystarczy, że zastosujesz trzy proste zasady.

Jak utrzymać wrzosy w domu? Najważniejsze jest podłoże

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wrzos jest rośliną kwasolubną, dlatego gleba, w której będzie rósł, powinna mieć kwaśny odczyn pH. Dobrze, aby była także żyzna, lekka i przepuszczalna. Ponieważ jest szczególnie wrażliwy na zalanie, wybierz doniczki z odpływem wody, a ich dno wyłóż warstwą drenażu.

Nie zapomnij o systematycznym podlewaniu

Roślinę należy podlewać regularnie, lecz niezbyt obficie, w taki sposób, aby podłoże było zawsze lekko wilgotne. Używaj do tego wody miękkiej, w temperaturze pokojowej. W żadnym wypadku nie mocz łodyg oraz liści, dzięki czemu unikniesz chorób grzybowych czy pleśni.

Jakie stanowisko najlepiej wybrać?

Wrzosy lubią dobrze nasłonecznione stanowiska, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce, w którym nie zabraknie mu naturalnego światła. Trzymaj je jednak z dala od kaloryferów, ponieważ źle znoszą ciepło. Nie powinny stać także w przeciągu. Wybierz pokój, w którym będzie jasno i chłodno.

Jak przezimować wrzosy w doniczkach?

Choć wrzosy najlepiej zimują w ogródku, możemy zadbać o nie w tym okresie także na balkonie. Najlepiej zebrać je w jednym miejscu, delikatnie podsypać korą i owinąć agrowłókniną. Pamiętaj, że nadal należy je podlewać, jednak zdecydowanie rzadziej. Rób to w słoneczne dni.

Więcej o: