Emerytury bez dodatków mogą rozczarować. Rząd planuje kolejne świadczenia, ale nic nie obiecuje

Część seniorów może czekać w październiku niemiła niespodzianka. Przelewy z ZUS będą bowiem znacznie niższe w porównaniu do wypłat z września, a nawet sierpnia. Wynika to z tego, że 13. i 14. emerytura zostały już wypłacone.

ZUS wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach: 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dnia każdego miesiąca. Niestety wysokość przelewów, które dotrą do seniorów w październiku, niektórych z nich mogą rozczarować. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emeryci w ostatnich miesiącach mogli liczyć na wyższe świadczenia. Październikowe wypłaty mogą ich rozczarować

Pierwsza znacząca podwyżka świadczeń nastąpiła w lipcu. Wówczas w związku z poprawkami wprowadzonymi do Polskiego Ładu, a dokładniej podwyższeniem kwoty wolnej od podatku i obniżeniem PIT do 12 procent. Oznaczało to bowiem w praktyce, że seniorzy pobierający do 2500 zł brutto miesięcznie w ogóle nie muszę odprowadzać podatku, a pozostali mogli liczyć na wyższe świadczenia od 5 do ponad 200 zł.

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Część seniorów na kolejny zastrzyk gotówki otrzymała pod koniec sierpnia oraz we wrześniu. 25 sierpnia rozpoczęły się wypłaty czternastek i trwały one do 20 września. Bez konieczności składania wniosku na konta seniorów ze świadczeniami do 2900 zł brutto, wpłynęło dodatkowo ok. 1218 zł netto. W przypadku pozostałych kwota ta została pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". W październiku wielu seniorów ponownie otrzyma zatem jedynie standardową wysokość świadczenia. 

Kiedy kolejny dodatek do emerytury? Rząd planuje, ale nic nie obiecuje 

Wszystko wskazuje na to, że kolejne wyższe wypłaty czekają seniorów dopiero w marcu, kiedy to nastąpi waloryzacja rent i emerytur 2023. Ta może być jednak rekordowo wysoka. Według wstępnych obliczeń Super Expressu wskaźnik może wynieść nawet 19,26 proc., a to oznaczałoby dla niektórych świadczenia wyższe nawet o 1000 zł. 

Ponadto w przyszłym roku konta emerytów zasili 13. emerytura i zapewne ponownie 14. emerytura. W razie konieczności prezydent Andrzej Duda nie wyklucza również wprowadzenia 15. emerytury

Więcej o: