Jak pielęgnować pieniążek? Niebanalna roślina, która przypomina drzewo skrywa nietypowe znaczenie

Jak pielęgnować pieniążek, by był piękny i zdrowy? Choć roślina nie należy do szczególnie wymagających, niektóre błędy w pielęgnacji mogą jej zaszkodzić. Warto o nią zadbać, a odwdzięczy się pięknymi, zielonymi liśćmi. Niektórzy wierzą, że przynosi także szczęście w pewnych aspektach życia.

Pieniążek jest efektowną, zieloną rośliną, która swoją nietypową nazwę zawdzięcza kształtowi liści. Warto wiedzieć, jak o nią dbać, by długo cieszyła nasze oczy. Niektórzy przypisują jej także szczególne znaczenie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Oryginalna roślina, której liście przypominają monety

Pilea peperomiowata, znana głównie jako pieniążek, to popularna i bardzo oryginalna roślina, która zdobi wiele parapetów. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza niebanalnemu kształtowi liści, które są niemal idealnie okrągłe, przez co przywodzi na myśl monety. Z początku osadzone są na długich i cieniutkich łodyżkach, które z czasem zmieniają się w bardziej widoczną, drewnianą łodygę, a roślina zaczyna przypominać miniaturowe drzewko.

Jak często podlewać pieniążka?

Pieniążek nie jest wybitnie wymagającą rośliną, trzeba jednak pamiętać o jego podstawowych potrzebach. Przede wszystkim potrzebuje wilgotnego podłoża, jednak zdecydowanie lepiej zniesie chwilowe przesuszenie niż przelanie, które może skutkować przegniciem korzeni. Lubi żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH.

Zadbaj o odpowiednie miejsce dla rośliny, a odwdzięczy się pięknymi liśćmi

Roślina najlepiej rośnie w widnych pomieszczeniach z rozproszonym światłem i wilgotnym powietrzem. Wymaga pokojowej temperatury przez cały rok — zimą 18-20°C, latem 20-25°C. Do jej nawożenia najlepiej sprawdzi się produkt do roślin zielonych. Należy ją nawozić od początku wiosny do końca lata, co około 2-3 tygodnie, połową dawki zalecaną przez producenta.

Nietypowe zastosowanie rośliny, o którym mogłeś nie wiedzieć

Pieniążkowi przypisuje się szczególne znaczenie. Według niektórych jego obecność znacznie poprawia sytuację finansową właściciela oraz przynosi szczęście. To doskonały pomysł na prezent z okazji nowego mieszkania czy nowego etapu w życiu. Ponadto jest bezpieczny dla zwierząt.

Więcej o: