Triki na mokre okna jesienią. Pozbądź się wilgoci z domu szybko i skutecznie

W okresie jesienno-zimowym pojawia się problem z zaparowanymi szybami. Niższa temperatura oraz opady sprawiają, że pojawia się wilgoć na oknach od wewnątrz, co może skutkować problemami ze zdrowiem. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie poradzić z mokrymi oknami jesienią?

Parowanie szyb to zjawisko, które nasila się w szczególności w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz i wewnątrz znacznie się różni, a powietrze jest zdecydowanie bardziej wilgotne. Także domownicy i ich codzienne czynności, takie jak pranie, długie kąpiele czy gotowanie, mają na to wpływ.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Mokre okna jesienią. Dlaczego osadza się na nich woda? 

Zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności w mieszkaniu jest niezbędne dla naszego zdrowia. W okresie zimowym najlepiej, aby utrzymywała się w granicach 40-50%. W momencie, kiedy różnica temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz wynosi 20°C, a wilgotność przekracza 60%, następuje kondensacja pary wodnej na szybach.

Czy wilgoć w domu jest szkodliwa dla zdrowia?

Za niska wilgotność powietrza w mieszkaniu sprawia, że w powietrzu unosi się dużo pyłu, kurzu oraz drobnoustrojów, co może powodować katar, kaszel, reakcje alergiczne, wysuszenie śluzówki oczu, nosa i gardła oraz infekcje. Z kolei zbyt wysoka, którą potęguje zbieranie się wody na oknach, sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Maja związek z wieloma dolegliwościami, takimi jak alergie, choroby dróg oddechowych, przewlekłe bóle głowy, ciągłe przemęczenie, a nawet uszkodzone nerki i wątroba. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza w domu.

Wilgoć na oknach od wewnątrz. Domowe sposoby, dzięki którym się z nią uporasz

W przypadku nadmiernej wilgotności powinniśmy usuwać ją od wewnątrz, by para wodna nie zdążyła się skraplać. Pomogą nam w tym domowe sposoby.

  • Rozprowadź na szybach mieszankę gliceryny i alkoholu. Dzięki temu nie będą gromadziły zbyt dużej ilości pary wodnej. 
  • W ten sam sposób możesz wykorzystać także piankę do golenia, która zapobiegnie osadzaniu się pary wodnej na szybach.
  • Za każdym razem, gdy gotujesz, używaj okapu.
  • Unikaj suszenia prania w pomieszczeniu.
  • W utrzymaniu prawidłowej wilgotności mieszkania niezbędne jest jego regularne wietrzenie. W miarę możliwości otwieraj, uchylaj lub rozszczelniaj okna.
Więcej o: