Parowanie szyb to zjawisko, które nasila się w szczególności w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz i wewnątrz znacznie się różni, a powietrze jest zdecydowanie bardziej wilgotne. Także domownicy i ich codzienne czynności, takie jak pranie, długie kąpiele czy gotowanie, mają na to wpływ.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności w mieszkaniu jest niezbędne dla naszego zdrowia. W okresie zimowym najlepiej, aby utrzymywała się w granicach 40-50%. W momencie, kiedy różnica temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz wynosi 20°C, a wilgotność przekracza 60%, następuje kondensacja pary wodnej na szybach.
Za niska wilgotność powietrza w mieszkaniu sprawia, że w powietrzu unosi się dużo pyłu, kurzu oraz drobnoustrojów, co może powodować katar, kaszel, reakcje alergiczne, wysuszenie śluzówki oczu, nosa i gardła oraz infekcje. Z kolei zbyt wysoka, którą potęguje zbieranie się wody na oknach, sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Maja związek z wieloma dolegliwościami, takimi jak alergie, choroby dróg oddechowych, przewlekłe bóle głowy, ciągłe przemęczenie, a nawet uszkodzone nerki i wątroba. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza w domu.
W przypadku nadmiernej wilgotności powinniśmy usuwać ją od wewnątrz, by para wodna nie zdążyła się skraplać. Pomogą nam w tym domowe sposoby.