Jak uszczelnić okna na zimę? Banalny trik zajmie tylko kilka minut

Zmiana pory roku to zmiany również, jeśli chodzi o dom. Zastanawiasz się, jak uszczelnić okna na zimę, aby ciepło nie uciekało z mieszkania, a rachunki za ogrzewanie nie budziły niepokoju? Okazuje się, że jest to banalnie proste. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Okazuje się, że podczas sezonu grzewczego, jeśli mamy nieszczelne okna, to może przez nie uciekać nawet 25% ciepła. Żeby ciepło przeznaczone do ogrzewania budynku zostawało wewnątrz domu, to zadbaj o sprawdzenie stanu okien, wyregulowanie okucia, konserwacje uszczelek oraz wykonanie wszystkich potrzebnych napraw.

Monika Olejnik Monika Olejnik w kultowych kozakach na jesień. Pięknie podkreślają nogi

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Jak uszczelnić okna na zimę? Wykonaj regulację okuć okiennych

Pierwszym etapem powinno być czyszczenie ram okiennych i ościeżnicy. W przypadku okien PVC zrobisz to zwykłą wodą z dodatkiem mydła lub z płynem do naczyń. Jeśli okna są na gwarancji, to zgłoś się do ich producenta lub autoryzowanej przez niego firmy, aby dokonał kompleksowego przeglądu. Jeśli jednak ten okres już minął, możesz wezwać profesjonalny serwis lub zrobić to samodzielnie. Regulację okuć robimy w celu zwiększenia docisku uszczelki, a tym samym uzyskujemy lepszą szczelność okien w domu.

  1. Sprawdź, czy okno otwiera i zamyka się swobodnie. Szczególnie zwróć uwagę, czy nie dochodzi do tarcia dolnej ramy skrzydła okiennego o ościeżnicę. Jeśli tak się dzieje to sygnał, że należy dokonać regulacji okuć.
  2. W przypadku okien rozwierno-uchylnych docisk uszczelki możesz wykonać samodzielnie. Zrobisz to z pomocą klucza imbusowego lub trox. Na skrzydle okiennym zlokalizuj okucia i ustaw je w położeniach: lato, neutralny albo zima. Latem zmniejszasz docisk na -1 mm, zaś zimą zwiększasz o +1 mm.
 

Niektórzy już we wrześniu narzekają na zimno w mieszkaniach Jak odpowietrzyć grzejnik? Nie musisz wzywać fachowców. Oto prosty sposób

Uszczelnianie okien na zimę, czy jest potrzebne?

Najnowsze technologie zastosowane w oknach to gwarancja ich niezawodnego służenia przez wiele lat, bez konieczności dokonywania w nich regulacji. Nowoczesne rolki w okuciach okien zapewniają optymalny docisk skrzydła do ościeżnicy oraz właściwe ustawienie okna w ramie. Regulowanie ich co sezon jest więc niepotrzebne, a wręcz szkodliwe. Może doprowadzić do szybkiego wyrobienia rolek, do ich cięższego działania, czy nawet unieruchomienia klamki. Warto więc przed dokonywaniem samodzielnych zmian zapoznać się z zasadami konserwacji, które obowiązują u danego producenta okien.

Więcej o: