Jak pozbyć się osadu po herbacie z ulubionego kubka? Sięgnij po popularny owoc

Każdy miłośnik herbaty wie, że picie w jasnych kubkach nie jest najlepszym pomysłem. Już po pierwszym zaparzeniu na ściankach naczynia pojawia się nieestetyczny osad, który nie zawsze schodzi przy użyciu płynu. Są jednak inne, bezpieczne sposoby, dzięki którym go zmyjesz.

W chłodne, jesienne poranki nic nie rozgrzeje tak dobrze, jak kubek gorącej herbaty. Pyszny napój nie tylko wprawi w dobry nastrój, ale także pomoże się zrelaksować oraz, w zależności od wybranego gatunku i dodatków, dobroczynnie wpłynie na nasze zdrowie. Warto po nią sięgać, mimo że towarzyszy jej mały, irytujący szczegół — nieładny osad, który zostawia na ściankach szklanki.

Zobacz wideo Cytryna i jej zastosowania. Możecie się zdziwić!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego na kubku zbiera się osad?

Brązowy osad jest zupełnie nieszkodliwy. Pojawia się w wyniku naturalnej reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy szczawianami z herbaty a wapniem z wody. Warto wiedzieć, że twardsza woda sprzyja jego powstawaniu. Jest widoczny w szczególności na jasnych kubkach. Niekiedy zwykłe mycie gąbką i płynem do naczyń nie wystarcza, by się go pozbyć. W takich przypadkach najlepiej sięgnąć po bezpieczne, domowe sposoby.

Domowe pasty, które pomogą pozbyć się osadu. Produkty znajdziesz w kuchni

Przeciwko wyjątkowo uporczywemu zabrudzeniu wykorzystaj mieszankę sody i octu. Pół łyżeczki proszku rozpuść w łyżce cieczy, aż pojawi się piana. Powstałą pastę nałóż na gąbkę i przetrzyj brudny kubek. Pastę możesz zrobić także z soli. Wsyp jedną łyżeczkę do kubka i zalej odrobiną wody. Powstałą papką natrzyj ścianki naczynia i odstaw na kilka godzin. Następnie umyj kubek. Nie stosuj tego sposobu w przypadku kubków ze zdobieniami, ponieważ możesz je zetrzeć.

Sięgnij po popularny owoc lub produkt z łazienki

Cytryna znana jest ze swoich wybielających właściwości. Pomoże ci także w pozbyciu się nieestetycznego osadu po herbacie. Wystarczy, że połowę owocu wyciśniesz do brudnego kubka i zalejesz wodą do pełna. Odstaw na kilka godzin, a następnie przemyj gąbką z płynem. Możesz skorzystać również z pasty do zębów - 3 cm wyciśnij na zwilżoną gąbkę i przetrzyj szklankę. Osad zejdzie bez problemu.

Skorzystaj z filtra, a problem z osadem zniknie

Aby uniknąć problemu z pojawiającym się osadem, warto zainwestować w filtr, który usuwa nadmiar wapnia z wody. Możesz zamontować go bezpośrednio pod zlewem lub skorzystać ze specjalnego dzbanka filtrującego.

Więcej o: