Ile się daje na wesele 2022? Te aspekty należy uwzględnić

Koperty z pieniędzmi na stałe wpisały się jako jeden z najpopularniejszych prezentów ślubnych. Mimo to goście za każdym razem stoją przed dylematem, jaka kwota powinna się w nich znaleźć. Sprawdzamy, ile się daje na wesele 2022.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie ma jednej z góry ustalonej kwoty, jaką należy wyłożyć z okazji wesele. Jest ona uzależniona od wielu czynników — sytuacji finansowej, stopnia pokrewieństwa, ilości osób czy nawet naszego indywidualnego podejścia. Inflacja sprawiła, że nie tylko organizacja przyjęcia wiąże się z olbrzymimi kosztami, ale także goście coraz rozsądniej podchodzą do swoich wydatków.

Zobacz wideo Izabela Janachowska chce odnowić przysięgę małżeńską! Huczne przyjęcie?

Ile się daje na wesele 2022? Nie ma jednej "prawidłowej" odpowiedzi

Nie ma stałej kwoty, którą należy włożyć do koperty. Najważniejsze, aby wybrać taką, na którą możemy sobie pozwolić. W drugiej kolejności najczęściej staramy się pokryć cenę, jaką Młoda Para płaci za "talerzyk", plus dodać do tego 100 zł ekstra. W 2022 roku ten przedział jest olbrzymi — niekiedy od 200 do nawet 500 zł, dlatego dalsza rodzina oraz przyjaciele wręczają zazwyczaj od 250 do 350 zł od osoby.

Ile dać do koperty na wesele w 2022 roku jako świadek, chrzestny? 

Im bliższa relacja z Parą Młodą, tym więcej pieniędzy powinno pojawić się w kopercie. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku i możliwości. Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i chrzestni zazwyczaj wręczają ok. 1000-1500 zł za parę, świadkowie natomiast ok. 600 zł. Pamiętajmy, że podczas przyjęcia to oni czuwają nad jego prawidłowym przebiegiem i licznymi kwestiami organizacyjnymi.

Wesele 2022. Czego nie należy robić?

Coraz wyższe koszty życia niewspółmierne do zarobków sprawiają, ze częściej szukamy sposobów na oszczędzanie. Odradzamy organizację wesela z myślą, że spłaci się je za pieniądze z kopert. Po pierwsze, jest to niegrzeczne, po drugie, możemy się naciąć. Pamiętajmy również, że nawet wyjątkowo trudna sytuacja finansowa nie usprawiedliwia zachowania gości, którzy do kopert wkładają pocięte kartki czy gazety. Jeśli czujecie się źle, z tym że nie stać was na ślubny prezent, zamiast kombinować, porozmawiajcie z Parą Młodą. Pamiętajcie, że w większości przypadków bardziej niż na pieniądzach, zależeć im będzie na waszej obecności.

Więcej o: