Ci seniorzy otrzymają 4944 zł co miesiąc i dożywotnio. Nie tylko kwota, ale i warunki robią wrażenie

Dodatkowe 4944,79 zł brutto do emerytury to kwota, jaką można otrzymać z ZUS dożywotnio i bez konieczności składania wniosków. Oczywiście jest pewien haczyk, a mianowicie wiek uprawniający do otrzymania pieniędzy.

Prognoza demograficzna Ministerstwa Finansów wskazuje, że udział ludności w wieku 75 lat i więcej w populacji Polski ma z roku na rok wzrastać. Jest to zatem dobra informacja dla seniorów, którzy chcieliby otrzymać 4944 zł brutto dodatkowo do emerytury co miesiąc. Tzw. świadczenie honorowe ZUS wypłaci bowiem dopiero po ukończeniu... 100 lat. 

Monika OlejnikMonika Olejnik w kultowych kozakach na jesień. Pięknie podkreślają nogi

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie honorowe — kto może je otrzymać? 

Dodatek do emerytury w formie świadczenia honorowego wypłacany jest dożywotnio seniorom, którzy ukończyli 100 lat. Tylko ta grupa jest uprawniona do uzyskania dodatkowych środków. Nie musi przy tym spełniać żadnych innych warunków — nie jest brana pod uwagę wysokość świadczenia. ZUS wypłaca dodatek automatycznie, a zatem nie ma konieczności składania wniosku. 

Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]

Ile wynosi świadczenie honorowe 2022? Taką kwotę mogą otrzymać seniorzy

Wysokość świadczenia honorowego to równowartość 100% przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne, a więc zmienia się co roku wraz z dniem 1 marca. W 2022 roku dodatek wynosi 4944,79 zł brutto. Co istotne, świadczenie nie podlega waloryzacji. Raz przyznane będzie zatem wypłacane seniorowi do końca życia w tej samej wysokości. 

Ulica Felczaka. Sugerowane przejście dla pieszych. Znak zostanie zdemontowanyNowe przepisy dla pieszych. Można przechodzić nie tylko na pasach

Emerytura dla 100-latka według statystyk ZUS

ZUS opublikował raport ze statystykami, z których wynika, że w grudniu 2018 roku wypłacił 1,9 tys. świadczeń honorowych, z czego 85% świadczeniobiorców stanowiły kobiety. Średni wiek osoby pobierającej dodatek wynosił 102,25 roku. Najstarsza kobieta, która otrzymała wówczas wypłatę, miała 112 lat, a mężczyzna 111 lat. 

Więcej o: