Kiedy i jak sadzić truskawki? Pamiętaj o tych banalnych zasadach, a plony będą obfite i zdrowe

Jak sadzić truskawki? Te owoce są uwielbiane prawie przez wszystkich, dlatego nic dziwnego, że rośnie chęć hodowania ich samemu w ogrodzie. Jeśli tobie też marzy się uprawa, sprawdź, co zrobić, żeby otrzymać najlepsze plony. Okazuje się, że to nie jest skomplikowane!

Słodki smak truskawek sprawia, że to produkt chętnie wykorzystywany jako ozdoba domowych ciast i deserów. Warto poznać kilka trików, które sprawią, że ich uprawa będzie prosta i przyjemna. Istotny jest termin sadzenia i sposób, w jaki to robimy. Dzięki tym radom owoce urosną pyszne i zachwycą niejedno podniebienie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Kiedy sadzić truskawki do gruntu? Lepiej nie przegap tego terminu!

W Polsce najpopularniejszymi sadzonkami truskawek są zielone i frigo. To, jakie posiadamy decyduje o tym, kiedy można je posadzić. Jeśli chcemy zrobić to jeszcze w tym roku, warto wybrać odmianę zieloną. Ta może być umieszczana w gruncie mniej więcej od połowy września aż do czasu nadejścia pierwszych przymrozków w listopadzie lub grudniu. Warto też posadzić ją wiosną, gdy rozpocznie się wegetacja, co zazwyczaj ma miejsce między marcem a majem. Jeśli jesteś posiadaczem sadzonek frigo, zwróć uwagę na to, że jej korzenie nie lubią mrozu. Z tego względu odmianę najlepiej sadzić od marca do lipca. Włożone do ziemi w późnym terminie zaowocują dopiero w kolejnym sezonie.

Ada Fijał na pokazie najnowszej kolekcji Łukasza Jemioła Ada Fijał kupiła kiedyś sukienkę za złotówkę. Założyła ją na pokaz mody

Jak sadzić truskawki, żeby były słodkie i soczyste? Wystarczy przestrzegać tych zasad

Jeśli zamierzasz posadzić truskawki do gruntu, w pierwszej kolejności w odpowiedni sposób przygotuj ziemię, w której będą się rozwijać:

  1. Wybierz dobrze nasłonecznione miejsce — najlepiej takie, które nie będzie bezpośrednio wystawione na działanie wiatru.
  2. Pozbądź się niepotrzebnych chwastów i przekop teren.
  3. Upewnij się, że ziemia została nawieziona naturalnym nawozem — kompostem lub obornikiem. Dobrze, jeśli działanie miało miejsce rok wcześniej.
  4. Sprawdź, czy w ziemi nie ma szkodników, które mogłyby uszkodzić sadzonki. Można pozbyć się ich domowymi sposobami lub pestycydami.

Kilka dni po przygotowaniu ziemi możesz rozpocząć sadzenie wybranej odmiany truskawki. W tym celu należy przygotować odpowiednie rządki. Dobrze, by były od siebie oddalone o około 50 cm. Sadzonki należy zakopać w ziemi tak, by każda była oddalona od siebie na odległość 25-30 cm. Sprzyja to łatwiejszemu zbiorowi owoców. Warto zwrócić uwagę na wilgotność gleby i nie doprowadzać do jej przesuszenia.

okna Jak uszczelnić okna na zimę? Banalny trik zajmie tylko kilka minut

Więcej o: