Wsyp pół szklanki do pralki i nastaw program. Pozbądź się kamienia i smrodu na dobre

Twarda woda sprawia, że w urządzeniach takich jak czajnik i pralka tworzy się osad z kamienia, który bywa trudny do usunięcia. Sprzęty domowe wymagają regularnego czyszczenia, jednak dotarcie do pewnych zakamarków może sprawiać problem. Dzięki tym domowym sposobom sprzątanie nie musi być trudne!

Podczas prania większość elementów pralki poddawana jest działaniu wody i detergentów, co powoduje powstawanie kamienia, pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Na szczęście często proste rozwiązania są najskuteczniejsze, dlatego przed zakupieniem specjalnych preparatów warto wykorzystać proste, domowe sposoby. Są tanie, ekologiczne i sprawią, że problem zniknie w mgnieniu oka.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co to są komórki macierzyste i dlaczego warto zainteresować się tym tematem już w ciąży?

Jak najlepiej odkamienić pralkę? Wypróbuj kwasek cytrynowy

Jeśli chcesz pozbyć się kamienia z pralki warto użyć domowych produktów, które większość z nas ma już w domu. W tym celu wystarczy wsypać pół szklanki kwasku cytrynowego do dozownika i włączyć program o wysokiej temperaturze — najlepiej 90 stopni. Takie działanie sprawi, że urządzenie będzie czyste a nieestetyczny kamień zniknie.

Jak skutecznie wyczyścić dozownik na detergenty? Z pomocą przyjdą domowe produkty

Dozownik na detergenty to miejsce, w którym często gromadzi się pleśń i brud. Aby się ich pozbyć, należy wyciągnąć szufladkę i wyszorować ją szmatką lub gąbką zwilżoną wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego. Jeśli ten sposób nie pomoże, warto wykorzystać ocet. W tym celu wystarczy rozrobić go z wodą w proporcji 1:1 i zamoczyć szufladkę w powstałym roztworze. Ostatnim krokiem jest usunięcie resztek brudu szczotką lub gąbką.

Jak odświeżyć pralkę w środku? Zastosuj niezawodną sodę i ocet

Na brzydki zapach w pralce dobrze sprawdza się soda oczyszczona i ocet. W tym celu należy wlać do bębna lub dozownika na proszek pół szklanki octu i nastawić program na 90 stopni. Osiągnięcie lepszego efektu jest możliwe wtedy, gdy dodatkowo wsypiemy pół opakowania sody oczyszczonej. Czyszczenie tym sposobem jest skuteczne, jednak jeśli nie chcemy marnować wody, warto przed włączeniem programu dorzucić do środka ścierki, szmatki, czy ręczniki i je wyprać. Ocet pozostawia charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Z tego względu metoda nie wszystkim przypadnie do gustu, jednak i na to istnieje skuteczne rozwiązanie. Po zakończeniu cyklu wystarczy dodać do pralki niewielką ilość ulubionego, zapachowego detergentu i ponownie nastawić pranie.

Więcej o: