To pewne! Dodatki dla emerytów w październiku mogą wynieść nawet 3000 zł. Gdzie złożyć wniosek?

Zbliżający się sezon grzewczy i podwyżki rachunków nie napawają optymizmem Polaków. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się seniorzy, których świadczenia często są niewystarczające do pokrycia wszystkich opłat. Podpowiadamy zatem, jakie dodatki dla emerytów w październiku, mogą podreperować ich domowy budżet.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ekspert: Jeśli zima nie będzie wyjątkowo mroźna gazu powinno nam wystarczyć

Wielu Polaków obawia się horrendalnych rachunków za ogrzewanie w tym sezonie. Drożejące ceny surowców to powód do zmartwień szczególnie dla osób o najniższych dochodach. W grupie tej znajduje się m.in. tysiące seniorów. Jak poradzić sobie zatem z szalejącą inflacją? Podpowiadamy, z jakich dodatków warto skorzystać w październiku. 

Dodatek energetyczny 2022. Ile wynosi? To zależy od źródła ogrzewania 

Osoby, które ogrzewają gospodarstwo paliwem innym niż węgiel, od 21 września mogą ubiegać się o tzw. dodatek energetyczny. Ta jednorazowa forma pomocy jest przyznawana bez względu na dochody, o ile dysponujemy wpisem do CEEB. Przyznawany jest jeden dodatek na jeden adres zamieszkania, przy czym jeśli ktoś złożył już wniosek o dodatek węglowy, to nie ma szans na otrzymanie środków. Ile wynosi dodatek energetyczny 2022? To zależy od źródła ogrzewania:

  • 3000 zł na pellet,
  • 2000 zł na olej opałowy,
  • 1000 zł na drewno kawałkowe,
  • 500 zł na gaz LPG.,

Wnioski można składać do 30 listopada w urzędzie gminy lub miasta bądź online. Pieniądze muszą zostać wypłacone w ciągu maksymalnie 30 dni. 

Wniosek o dodatek osłonowy 2022 wciąż można złożyć. Nie warto zwlekać

Do 31 października wciąż przyjmowane są natomiast wnioski o dodatek osłonowy. Jego wysokość uzależniona jest od dochodów i może wynosić: 

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem otrzymają od 100 zł do 287 zł więcej. Wnioski przyjmowane są przez urzędy gminy oraz online. 

Dodatek węglowy 2022. Dla kogo jest przeznaczony? Dochody nie będą brane pod uwagę

Do 30 listopada urzędy gminy przyjmują też wnioski o dodatek węglowy. 3000 zł mogą otrzymać gospodarstwa, których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

W tym przypadku również nie dochody będą brane pod uwagę, a wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Więcej o: