Pochłaniacz wilgoci do domu, który zrobisz sama. Kosztuje grosze, a działa jak profesjonalny sprzęt

Porą jesienną często wraca problem, z którym boryka się wiele osób. Robi się zimno i mokro, a we wnętrzach pojawia się wilgoć, która może skutkować rozwojem pleśni lub grzybów. Jak się przed nią uchronić? Na szczęście skuteczny pochłaniacz wilgoci do domu zrobisz sama.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Problem z wilgocią pojawia się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz panują niższe temperatury oraz nie brakuje deszczu. Również domowe czynności, które wykonujemy każdego dnia, mogą mieć na to wpływ. Jak sobie z nią poradzić?

Zobacz wideo Trzy praktyczne myki z użyciem sody oczyszczonej. Sprawdź, do czego może Ci się przydać!

Czy wilgoć w domu jest szkodliwa? 

Gdy zbyt wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu utrzymuje się dłużej, może pojawić się pleśń oraz grzyby, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Powodują m.in. alergie, choroby dróg oddechowych, ciągłe zmęczenie, a nawet mogą uszkodzić wątrobę i nerki. Optymalny poziom balansuje między 40 a 60% przy temperaturze 20-22°C. Najczęściej problem pojawia się przy nieodpowiedniej wentylacji oraz braku ogrzewania, ale także zwykłe, domowe czynności mogą go potęgować. 

Pochłaniacz wilgoci do domu, który zrobisz sama. Jest skuteczny i kosztuje grosze

Gdy w twoim domu pojawi się wilgoć, należy działać szybko. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup profesjonalnego sprzętu za kilka tysięcy złotych, warto spróbować tańszych, babcinych metod, które pomogą ci ją poskromić. Domowy pochłaniacz wilgoci zrobisz łatwo i niedrogo.

  • Woreczek napełnij ryżem i umieść w miejscach, gdzie pojawia się wilgoć.
  • Domowy pochłaniacz wilgoci zrobisz także z kredy — złącz kilka bloczków taśmą i postaw tam, gdzie zbiera się woda.
  • Jeszcze prostszym sposobem jest wykorzystanie soli lub sody oczyszczonej. Zawiń proszek w gazę i włóż do miseczki. Wymieniaj, gdy się rozpuści.
  • Aby ograniczyć zbieranie się wilgoci, często wietrz i dogrzewaj pomieszczenia. Gotuj z użyciem pokrywek i okapu, zrezygnuj z długich, gorących kąpieli, a pranie susz tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Wilgoć na oknach od wewnątrz. Jak sobie z nią poradzić? Wykorzystaj prosty, domowy trik

Problem z parowaniem szyb pojawia się wtedy, gdy temperatura na zewnątrz i wewnątrz znacznie się różni, a powietrze jest zdecydowanie bardziej wilgotne. Ze skraplaniem pary wodnej na oknach pomoże nam prosty trik. Bezpośrednio na szybach możemy rozprowadzić mieszankę gliceryny i alkoholu lub piankę do golenia. Dzięki temu nie będą gromadziły zbyt dużej ilości pary wodnej. Oczywiście warto zadziałać dwutorowo i skorzystać także z wyżej wspomnianych metod.

Więcej o: