Przez ile czasu brać prysznic i jak często to robić? Eksperci nie mają wątpliwości. Wiele osób robi to źle

Zastanawiasz się przez ile czasu brać prysznic? Eksperci znają odpowiedź. To idealny czas dla naszego zdrowia, który nie zagraża jelitom i krążeniu. Ciekawostką jest także informacja, jak często brać prysznic. Okazuje się, że zbyt częste mycie nie jest wskazane.

Pierwszą rzeczą, którą robimy rano jest zazwyczaj poranna toaleta. Mycie zębów i oczywiście prysznic, który nie tylko zmywa pot i brud z nocy, ale i często budzi nas do życia. Szybki prysznic przed śniadaniem to idealny początek dnia, ale ile dokładnie powinien trwać, aby był zdrowy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo "Mask Singer" - kim jest Prysznic? Mamy trop!

Ile czasu brać prysznic? Tyle wystarczy, aby było to z korzyścią dla zdrowia

David Leffell z Yale School of Medicine uważa, że biorąc prysznic liczą się dwie rzeczy. Pierwsza, to temperatura, a druga to czas. Nie chodzi bowiem o to, ile produktów nałożymy na skórę i jaki zapach uzyskamy. Najważniejsze jest to, jak szybko zmyjemy brud. Zdaniem dermatologa idealna kąpiel pod prysznicem trwa trzy minuty, jest wystarczająca na umycie całego ciała. Jeśli robimy to dłużej, a woda jest zbyt ciepła, ciało narażone jest na alergie i wysuszenie.

Jak często brać prysznic? Eksperci mają inne zdanie niż większość

Zdecydowana większość osób, zwłaszcza kobiet, bierze prysznic dwa razy dziennie. Zdarza się, że dodatkowy prysznic w ciągu dnia bierzemy latem, kiedy temperatury są naprawdę wysokie, a ciało się poci. Prysznic, który nie jest uznawany w powszechnym grafiku to również ten, przed ważnym wyjściem. Randka, czy impreza to okazja, aby porządnie się odświeżyć. Niestety, tak częste kąpiele mogą wcale nie być dla nas dobre. W ten sposób pozbywamy się ochronnej warstwy naturalnych olejów i sebum. Im wyższa temperatura wody, tym większe też parowanie, a więc wysuszanie tkanki. Takie działania mogą np. przyspieszyć procesy starzenia. Co ciekawe, Główny Urząd Statystyczny podaje informacje, że przeciętny Polak spędza na myciu się i ubieraniu średnio 57 minut w ciągu dnia. W przypadku kobiet zabiegi higieniczne zajmują godzinę, w przypadku mężczyzn niewiele mniej. Co warto wiedzieć, zbyt częste mycie włosów prowadzi do ich przetłuszczania się, zatem powinniśmy myć je co dwa, lub nawet trzy dni. John Oxford, wirusolog i profesor w Queen Mary's School of Medicine and Dentistry mówi wprost:

Dopóki odpowiednio często myjesz ręce i pilnujesz porządku tam na dole, prysznic albo kąpiel co drugi dzień nie zaszkodzi

-donosi serwis The Independent.

Najważniejsze zatem, aby regularnie obmywać dłonie, pachy i krocze

Więcej o: