Rachunki za ogrzewanie nie są niskie, a Polacy stale zastanawiają się, jak zmniejszyć opłaty. Rząd proponuje dopłaty do ogrzewania, ale warto już teraz zastanowić się, jak zrobić to samodzielnie. Okazuje się, że istnieje ukryta w oknach PCV funkcja, dzięki której dostosujesz je do pory roku.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl
Funkcja regulacji szczelności okien, to dodatkowa możliwość, którą oferuje większość okien PCV. Posiadają one specjalny mechanizm, który łatwo dostosować do warunków letnich i zimowych. Aby dowiedzieć się, jaki tryb jest obecnie ustawiony należy odszukać śrubę w skrzydle okna i ustalić jej położenie względem uszczelki. Grubsza strona oznacza tryb zimowy, cieńsza zaś letni.
Nieświadome wpuszczanie do domu chłodnego powietrza może szybko przyczynić się do wzrostu opłat za ogrzewanie. Aby tego uniknąć, koniecznie przestaw okna PCV na tryb zimowy, który uszczelni okna i zatrzyma w pomieszczeniach jak najwięcej ciepła. Co prawda, kiedy okna są bardzo uszczelnione, istnieje wyższa szansa na rozwijanie się wilgoci i odczuwanie kurzu w powietrzu, ale należy spojrzeć też na zalety. Ten naturalny sposób na podwyższenie temperatury w domu sprawi, że na kaloryferach ustawisz niższą temperaturę i zyskasz pieniądze. Jak to zrobić?
Potrzebne będą: klucz imbusowy, klucz torx, śrubokręt płaski, krzyżowy lub klucz płaski oczkowy.
Na początek, trzeba znaleźć śrubę w okiennicy. Następnie, należy obrócić ją o 90 stopni w prawo. Kolejno, upewnić się, że grubsza uszczelka skierowana jest we właściwą stronę. Kiedy za oknami znów będzie ciepło, wówczas warto przekręcić śrubę w przeciwną, lewą stronę.