Ci seniorzy mogą ubiegać się o dodatek do emerytury po 65. roku życia. Wniosku nie złożą w ZUS

Ubiegając się o dodatek do emerytury po 60. roku życia z wnioskiem należy udać się do ZUS. W przypadku, gdy interesuje nas dodatek do emerytury po 65. roku życia, formularze nie są już przyjmowane przez urząd skarbowy. Gdzie należy się zatem udać?

Emeryci w dobie szalejącej inflacji mogą skorzystać z różnego rodzaju dodatków do przysługujących im świadczeń. Przywileje te dotyczą jednak wyłącznie seniorów, którzy spełnią określone warunki. Co więcej, nie w każdym przypadku pieniądze wypłacać będzie ZUS

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek do emerytury po 65. roku życia. 200 zł co miesiąc, ale nie tylko dla wybranych 

Mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia, a tym samym osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego mogą ubiegać się o dożywotni dodatek do emerytury w wysokości 200 zł. Jaki jest warunek? 25 lat czynnej służby w Ochotniczej Staży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym i wyjazd do akcji ratowniczych przynajmniej raz w roku. Kobiety również mogą otrzymać dodatek po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego i 20-letniej służbie. 

Wniosku nie składa się jednak w ZUS, a u miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej. Wypłatą środków zajmuje się powiem ZER MSWiA. 

Zobacz wideo Irena Wielocha ma 70 lat i jest wziętą modelką i influencerką. Pieniądze na smartfona zarobiła, jeżdżąc taksówką

Dodatek do emerytury po 60. roku życia. Program Mama 4+ nie tylko dla mam 

O dodatek w formie wyrównania świadczenia do kwoty obecnie obowiązującej minimalnej emerytury mogą ubiegać się matki seniorki, które opiekowały się minimum czwórką dzieci i w związku z tym zmuszone były zrezygnować z pracy lub nie miały możliwości jej podjęcia. Ojcowie seniorzy także mogą otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające w sytuacji, gdy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Wnioski w ramach programu Mama 4+ przyjmuje ZUS. 

Dodatek do emerytury po 75. roku życia. Ci seniorzy nie muszą składać wniosku 

Wniosku w ZUS nie muszą natomiast składać seniorzy po 75. roku życia. Urząd z automatu wypłaci im dodatek pielęgnacyjny w wysokości 256,44 zł. Na wniosek mogą otrzymać ten dodatek seniorzy, którzy mają przyznane prawo do emerytury lub renty i są całkowicie niezdolni do pracy, lub samodzielnej egzystencji.  

Więcej o: