Emeryci w dobie szalejącej inflacji mogą skorzystać z różnego rodzaju dodatków do przysługujących im świadczeń. Przywileje te dotyczą jednak wyłącznie seniorów, którzy spełnią określone warunki. Co więcej, nie w każdym przypadku pieniądze wypłacać będzie ZUS.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia, a tym samym osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego mogą ubiegać się o dożywotni dodatek do emerytury w wysokości 200 zł. Jaki jest warunek? 25 lat czynnej służby w Ochotniczej Staży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym i wyjazd do akcji ratowniczych przynajmniej raz w roku. Kobiety również mogą otrzymać dodatek po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego i 20-letniej służbie.
Wniosku nie składa się jednak w ZUS, a u miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej. Wypłatą środków zajmuje się powiem ZER MSWiA.
O dodatek w formie wyrównania świadczenia do kwoty obecnie obowiązującej minimalnej emerytury mogą ubiegać się matki seniorki, które opiekowały się minimum czwórką dzieci i w związku z tym zmuszone były zrezygnować z pracy lub nie miały możliwości jej podjęcia. Ojcowie seniorzy także mogą otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające w sytuacji, gdy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Wnioski w ramach programu Mama 4+ przyjmuje ZUS.
Wniosku w ZUS nie muszą natomiast składać seniorzy po 75. roku życia. Urząd z automatu wypłaci im dodatek pielęgnacyjny w wysokości 256,44 zł. Na wniosek mogą otrzymać ten dodatek seniorzy, którzy mają przyznane prawo do emerytury lub renty i są całkowicie niezdolni do pracy, lub samodzielnej egzystencji.