Jak wyczyścić srebro, aby lśniło jak nowe? Sięgnij po popularny napój

Srebro, choć piękne, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, gdyż często pojawia się na nim nieestetyczny, ciemny nalot. Na szczęście, dzięki sprawdzonym, domowym sposobom za grosze przywrócisz mu dawny blask. Jak wyczyścić srebro szybko i skutecznie?

Srebrna biżuteria cieszy się ogromną popularnością. Dzięki wyjątkowemu błysku oraz stosunkowo niskiej cenie chętnie po nią sięgamy. Gdy pojawi się ciemny nalot, możemy usunąć go prostymi, domowymi sposobami.

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego na srebrze pojawia się nalot? 

Pojawienie się nalotu na srebrnej biżuterii czy zastawie jest zupełnie naturalne i nie świadczy o słabej jakości metalu. To skutek reakcji srebra z siarką, która występuje w powietrzu. Proces jest zupełnie niezależny od nas, warto jednak wiedzieć, że wpływ na zły wygląd biżuterii może mieć także jej kontakt z wodą lub kosmetykami.

Jak wyczyścić srebro domowymi sposobami? Prosty sposób, który przywróci mu dawny blask

Najpopularniejszą metodą czyszczenia srebra jest wykorzystanie trzech produktów z kuchni: gorącej wody, folii aluminiowej oraz soli. W ten sposób przywrócisz blask zarówno biżuterii, jak i innym srebrnym przedmiotom. Wystarczy, że:

  1. Plastikową lub szklaną miseczkę wyłożysz podwójną warstwą folii aluminiowej.
  2. 5 łyżek soli rozpuścisz w litrze gorącej wody i całość wlejesz do naczynia.
  3. Włożysz do mieszanki srebro i zostawisz na kilka godzin.
  4. Na koniec wyjmiesz wszystkie przedmioty, przepłuczesz pod bieżącą wodą i osuszysz mięciutką ściereczką. Będą lśnić jak nowe!

Jak usunąć nalot ze srebra? Sięgnij po popularny napój

Choć ten sposób może wydawać się dziwny, jest bardzo skuteczny. W czyszczeniu srebra warto sięgnąć po colę. Kwasy, które zawiera, rozprawią się z czarnym osadem bez problemu. Wystarczy, że wlejesz napój do szklanki, a następnie na kilka godzin umieścisz w nim biżuterię. Na koniec dokładnie przemyj ją czystą wodą i osusz miękką ścierką.

Więcej o: