Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2023? Te miesiące mogą mieć kluczowy wpływ na wysokość świadczenia

Seniorzy, którzy zbliżają się do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, zastanawiają się, kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2023. Okazuje się, że kluczowe znaczenia dla wysokości świadczenia mogą mieć pierwsze miesiące nowego roku.

Co roku ok. 400 tysięcy seniorów nabywa prawo do emerytury, a 60 procent z nich decyduje się od razu na jej przejście. Warto jednak pamiętać o tym, że miesiąc, w którym przechodzimy na emeryturę, może mieć wpływ na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Emeryci w Polsce żyją z ołówkiem w ręku. Ja się tego bałam, jak szłam na emeryturę"

Wniosek o emeryturę. Dokumenty, jakie należy dostarczyć ZUS

ZUS przyjmuje wnioski o emeryturę na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Urząd wymaga natomiast kompletu dokumentów, do których zaliczamy: 

  • wniosek EMP,
  • formularz ERP-6,
  • dokumenty potwierdzające: przebyty czas zatrudnienia, wysokość wynagrodzeń oraz informacje o okresach składkowych i nieskładowych.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2023? Portal Fakt przedstawił symulację 

Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego przygotował dla Faktu symulację, w której wskazał najlepsze okresy do przejścia na emeryturę w 2023 roku. Wynika z niej, że najkorzystniejszym okresem są pierwsze trzy miesiące nowego roku. Z czego to wynika? 

Mianowicie ZUS przeprowadza waloryzacją konta raz w roku, a dokładniej w czerwcu. Wówczas podnoszony jest zebrany przez ubezpieczonego kapitał. Jak wskazał Faktowi dr Kolek, w przyszłym roku wskaźnik waloryzacji ma wynieść ok. 8 procent. 

Zdecydowanie korzystniejsza będzie więc marcowa waloryzacja świadczeń. Z prognoz rządu wynika, że może ona sięgnąć ponad 13 procent. – Zatem lepszym rozwiązaniem może być przejście na emeryturę przed 1 marca 2023 r. Jeśli osoba w wieku emerytalnym nie przejdzie na świadczenie, nie otrzyma 13,8 proc. waloryzacji świadczenia, nie otrzyma także trzynastki – podsumował ekspert. 

Trzeba też wziąć pod uwagę tablice średniego dalszego trwania życia, które też wpływają na wysokość emerytury. Te aktualne obowiązują do 31 marca 2023 roku. Można w nich zauważyć znaczący spadek we wszystkich przedziałach wiekowych, na co miała wpływ pandemia. 

Więcej o: