Co roku ok. 400 tysięcy seniorów nabywa prawo do emerytury, a 60 procent z nich decyduje się od razu na jej przejście. Warto jednak pamiętać o tym, że miesiąc, w którym przechodzimy na emeryturę, może mieć wpływ na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
ZUS przyjmuje wnioski o emeryturę na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Urząd wymaga natomiast kompletu dokumentów, do których zaliczamy:
Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego przygotował dla Faktu symulację, w której wskazał najlepsze okresy do przejścia na emeryturę w 2023 roku. Wynika z niej, że najkorzystniejszym okresem są pierwsze trzy miesiące nowego roku. Z czego to wynika?
Mianowicie ZUS przeprowadza waloryzacją konta raz w roku, a dokładniej w czerwcu. Wówczas podnoszony jest zebrany przez ubezpieczonego kapitał. Jak wskazał Faktowi dr Kolek, w przyszłym roku wskaźnik waloryzacji ma wynieść ok. 8 procent.
Zdecydowanie korzystniejsza będzie więc marcowa waloryzacja świadczeń. Z prognoz rządu wynika, że może ona sięgnąć ponad 13 procent. – Zatem lepszym rozwiązaniem może być przejście na emeryturę przed 1 marca 2023 r. Jeśli osoba w wieku emerytalnym nie przejdzie na świadczenie, nie otrzyma 13,8 proc. waloryzacji świadczenia, nie otrzyma także trzynastki – podsumował ekspert.
Trzeba też wziąć pod uwagę tablice średniego dalszego trwania życia, które też wpływają na wysokość emerytury. Te aktualne obowiązują do 31 marca 2023 roku. Można w nich zauważyć znaczący spadek we wszystkich przedziałach wiekowych, na co miała wpływ pandemia.