Wszyscy dobrze wiemy, kiedy jest Boże Narodzenie 2022, a jakie polskie świąteczne tradycje są najpopularniejsze? Dzień przed Bożym Narodzeniem, w Wigilię w polskich domach ubierana jest choinka i panuje duży gwar w kuchni, gdzie szykowany jest tuzin tradycyjnych potraw. Przy stole nie może zabraknąć pustego miejsca dla zbłąkanego wędrowca oraz sianka pod śnieżnobiałym obrusem. Na początku uroczystej kolacji czytany jest fragment Pisma Świętego i następnie cała rodzina dzieli się opłatkiem. Dzieci wypatrują pierwszej gwiazdki na niebie, która jest jasnym sygnałem, że można już otwierać prezenty. O północy w kościołach odprawiana jest msza z koncertem kolęd i pastorałek. A jak Boże Narodzenie obchodzone jest w innych zakątkach świata? Sprawdźmy.
Ile dni pozostało do Bożego Narodzenia? Warto wiedzieć, że zostało jeszcze tylko 35 dni do 25 grudnia 2022. A jak Boże Narodzenie obchodzone jest na świecie? Wybierz się z nami w świąteczną podróż dookoła świata. Chociaż data Bożego Narodzenia jest stała, to tradycje w poszczególnych krajach mogą znacznie różnić się od siebie.
Święta po australijsku
Australijczycy obchodzą święta Bożego Narodzenia także 25 grudnia, ale bez śnieżnego puchu i w mocno wakacyjnej atmosferze. Podobnie jak w innych krajach podstawą świętowania są spotkania z bliskimi. Prezenty przynosi oczywiście Mikołaj, ale zamiast tradycyjnego stroju przypomina bardziej turystę na urlopie.
Boże Narodzenie w Anglii
W Anglii Wigilia to po prostu kolejna kartka w kalendarzu, przy uroczystym obiedzie rodzina spotyka się dopiero 25 grudnia. Anglicy mają prawdziwą obsesję na punkcie tradycyjnych kartek wysyłanych pocztą, podczas gdy w Polsce coraz częściej wysyłamy SMS-y lub śmieszne gify to właśnie angielscy listonosze przed świętami mają więcej obowiązków. Na stole zamiast ryby znajdziemy raczej indyka i świąteczny pudding oraz babeczki z bakaliami. Anglicy świętują nie tylko z rodziną, ale też przyjaciółmi oraz kolegami z pracy. Bez świątecznej imprezy firmowej nie można zamknąć roku w żadnej firmie.
Boże Narodzenie 2022 - Niemcy
Niemcy przykładają dużą wagę do choinki, którą ubiera się tu już na kilka tygodni przed świętami. Na poszukiwanie prezentów zamiast galerii handlowych wybierają raczej tradycyjne jarmarki świąteczne, które są też ważnym wydarzeniem towarzyskim. Podobnie jak w Polsce pod drzewkiem ustawiana jest bożonarodzeniowa szopka. Przed Wigilią wszyscy uczestniczą w uroczystej mszy, a na stole gości najczęściej kaczka, gęś i dziczyzna.
Boże Narodzenie 2022 - Norwegia
W Norwegii pytanie, ile dni zostało do Bożego Narodzenia, pada stosunkowo wcześnie, Norwegowie świętują już w połowie grudnia. Na stole serwowana jest owsianka, żeberka oraz ryby. Ciekawym zwyczajem jest tu wystawianie owsianki na próg. Tak dzieci chcą przekupić gnoma, który sprawuje opiekę nad domem.
Boże Narodzenie po francusku
Święta we Francji mają charakter laicki bez dzielenia się opłatkiem, czy kolędowania. Francuzi nie lubią też intensywnych przygotowań, czy konkretnych dań. Stawiają raczej na bardziej wykwintne potrawy i na świąteczne spotkania umawiają się w restauracji. To czas zarówno dla rodziny jak i przyjaciół.
Chińskie święta
Z uwagi na fakt, że Chrześcijanie w chinach stanowią mniejszość, (zaledwie 5 proc. społeczeństwa) 25 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy. Jednak w ateistycznych Chinach przyjął się zwyczaj zdobienia mieszkań oraz domów. Świętowanie zaczyna się uroczystym obiadem w restauracji, później Chińczycy przenoszą się po prostu do pubu.
Zobacz też: Nowoczesne dekoracje świąteczne w stylu gwiazd