500 plus dla emerytów, ale nie tych samotnych. Rząd proponuje nowe, comiesięczne świadczenie

Najstarsi obywatele mają szansę na dodatkowe, comiesięczne świadczenie. Chodzi o 500 złotych do emerytury co miesiąc. Rząd przedstawił projekt ustawy, który nie przysługuje samotnym seniorom. Warunki otrzymania pieniędzy mogą zaskoczyć.

Najniższa emerytura w 2022 roku wynosi 1217,98 zł netto (na rękę), czyli 1338,44 zł brutto. Biorąc pod uwagę galopującą inflację i rosnące opłaty np. za media, seniorzy mogą śmiało uznać, że taka kwota może okazać się niewystarczająca. Mają teraz szansę na dodatkowe 500 złotych do emerytury.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Co to są komórki macierzyste i dlaczego warto zainteresować się tym tematem już w ciąży?

500 złotych do emerytury co miesiąc. Jest szansa na zastrzyk gotówki

Do Sejmu trafiła petycja obywatelska, która uwzględnia wypłatę dodatkowych 500 złotych dla emerytów co miesiąc, ale tylko w określonych przypadkach. Mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, pod warunkiem że nadal tkwią w związku małżeńskim. Związek sakramentalny musi trwać przez minimum 50 lat.

500 plus dla seniora, a dokładniej Małżeństwo+. Jakie są jeszcze warunki?

Prośba inicjatorów projektu, która została wygłoszona w sejmie brzmiała następująco:

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich.

Warunki, oprócz wyżej wspomnianego 50-cio letniego stażu małżeństwa nie są jeszcze ściśle określone. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeden z posłów w rozmowie z Gazetą Wyborczą wspomniał o tym, że pieniądze będą najprawdopodobniej przysługiwały małżeństwom zawartym w kościele, a jednocześnie tym, które wydały na świat potomstwo.

Kiedy będzie 500 plus dla emerytów? Termin nie jest jednoznaczny

Na ten moment nie jest jeszcze powiedziane, kiedy ustawa wejdzie w życie. Na ten moment, aby doszło do realizacji projektu w praktyce potrzebne jest uchwalenie ustawy. Trwają dyskusje i szukanie najlepszego rozwiązania, które będzie odpowiednio dopasowane do budżetu Państwa.

Więcej o: