Kiedy sadzić czosnek zimowy? Stosowanie tych kilku zasad gwarantuje obfite zbiory

Czosnek jest bardzo popularny w Polsce nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale także właściwości lecznicze. Co więcej, jest łatwy w uprawie, więc możesz cieszyć się świeżym prosto z ogródka. Jak i kiedy sadzić czosnek zimowy, by urósł duży? Zastosuj się do kilku zasad, a twoje plony będą obfite.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czosnek jest bardzo lubiany w polskiej kuchni i chętnie dodawany do wielu potraw. Posiada także cenne właściwości lecznicze. Co więcej, bez problemu możemy wyhodować go w ogrodzie. Jak i kiedy sadzić czosnek jesienią, by na wiosnę móc cieszyć się plonami?

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Kiedy sadzić czosnek zimowy? Czasu jest jeszcze sporo

Ozime odmiany czosnku bez problemu przetrwają mróz i zimno, dlatego bez obaw możemy zasadzić je nawet późną jesienią. Najlepszym terminem będzie koniec września, październik, a nawet początek listopada. Co więcej, sadzonki, które teraz zasadzimy, zapewnią nam lepsze i bardziej obfite zbiory niż te z wiosny, a zebrać je będziemy mogli bardzo szybko, bo już w lipcu.

Gdzie sadzić czosnek w ogrodzie? Zadbaj o odpowiednie miejsce

Do uprawy czosnku powinniśmy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione. Najlepsza do tego będzie gleba żyzna, próchnicza, wilgotna i przepuszczalna. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu, gdyż czosnek źle znosi niedobór wody. Ważne jest jednak, aby przestać go nawadniać na około dwa tygodnie przed planowanym zbiorem. Bardziej obfite żniwa zapewni nam przedplon — kapusty, ogórków, pomidora lub selera. Zdecydowanie nie sadzimy czosnku zaraz po warzywach cebulowych i ziemniakach.

Jak sadzić czosnek jesienią? Przestrzegaj tych zasad

Do posadzenia wybieramy zdrowe i twarde główki, bez śladu uszkodzeń czy gnicia. Zwróć uwagę, by każdy z ząbków miał piętkę. Ziemię pod rozsadę przekop głęboko, w rzędach oddalonych co 15 cm. Duże ząbki czosnku wciskaj pionowo na głębokość ok. 5-8 cm, piętką do dołu. Zbyt głębokie posadzenie może utrudnić wzrost, natomiast zbyt płytkie narazić roślinę na przemarznięcie, nawet mimo jej dużej odporności na mróz

Więcej o: