Jak naprawić spłuczkę? Możesz zrobić to sama! Instrukcja krok po kroku

Uszkodzona spłuczka w toalecie to częsty problem. Zamiast wzywać fachowca i wydawać niepotrzebnie pieniądze, napraw ją sama! Jak się okazuje, nie jest to bardzo skomplikowane. Najważniejsze, to zlokalizowanie źródła problemu. Wyjaśniamy, jak krok po kroku naprawić spłuczkę.

Problem ze spłuczką może być zmorą każdego domu. Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku takiej awarii i zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zamiast wzywać hydraulika, pozbądź się problemu sama. Powodów awarii może być kilka. Najważniejsze to zlokalizowanie jej źródła. Jeśli ten etap masz za sobą, reszta powinna pójść gładko. Jak naprawić spłuczkę? 

Zobacz wideo Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z toalety? To proste, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach

Naprawa spłuczki — o czym warto pamiętać? 

Zepsuta spłuczka to frustrujący problem. Niedziałające rządzenie może być powodem wielu poważniejszych zniszczeń. Cieknąca spłuczka może np. doprowadzić do zalewania mieszkań, co później wiąże się z wymianą wykładzin, podłóg, a nawet płaceniem odszkodowania sąsiadom. Wiedza na temat naprawy urządzenia jest więc bardzo przydatna. Zanim przejdziesz do majsterkowania, najpierw musisz dowiedzieć się jednak, z czego składa się cały mechanizm.  

Znajduje się w nim zawór napełniający i odcinający wodę, przyciski aktywujące spłukiwanie, uszczelki zaworu spustowego, uszczelki zbiornika, korpus, dzwon, linki i śruby mocujące. Każdy z tych elementów może ulec awarii i doprowadzić do zepsutej spłuczki. Problemy najczęściej dotyczą jednak zaworu spustowego i uszczelek.  

Jak naprawić spłuczkę? Instrukcja krok po kroku 

Przed każdą ingerencją pamiętaj o upewnieniu się, że dopływ wody został poprawnie zakręcony. Kiedy zlokalizujesz już problem, pierwszym krokiem jest wykręcenie przycisku zwalniającego i zdjęcie pokrywy. Jeśli na tym etapie widzisz, że woda wypełnia korpus po brzegi, oznacza to, że pływak regulujący dostęp wody był źle ustawiony. W takim wypadku należy przejść do naprawy pływaka w spłuczce. Wystarczy, że ręcznie poprawisz jego wyważenie. Możesz też być zmuszona do kupna nowego elementu, ale na szczęście jest to koszt kilkunastu złotych. 

Awarię mogą powodować także źle działające uszczelki. W takim wypadku najpierw rozbierz pływak i zawór napełniający spłuczkę. Następnie odkręć jego nakrętkę. Jeśli zauważysz zanieczyszczenia przy uszczelkach, należy je usunąć. Czasami to wystarczy do poradzenia sobie z problemem. Jeśli jednak awaria nie minęła, konieczna może okazać się naprawa zaworu napełniającego spłuczkę lub zawodu spustowego. Wystarczy je wykręcić i wymienić na nowe. Koszt jednego zaworu to ok. 20 złotych.  

Więcej o: