Jak pielęgnować skrzydłokwiat, by kwitł przez cały rok? Wykorzystaj te wskazówki, a będzie zachwycał

Skrzydłokwiat to niezwykle efektowna roślina doniczkowa, która dumnie zdobi wiele domów. Jest nie tylko piękna, ale także nietrudna w uprawie. Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, odwdzięczy się pięknymi kwiatami i bujnymi, zielonymi liśćmi. Jak pielęgnować skrzydłokwiat, by długo kwitł?

Skrzydłokwiat jest nie tylko piękny, ale posiada również prozdrowotne właściwości. Działa jak żywy filtr, który równocześnie oczyszcza oraz nawilża powietrze. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, może kwitnąć nawet cały rok

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Gdzie ustawić skrzydłokwiat? Znajdź najlepsze stanowisko

Szukając miejsca dla skrzydłokwiatu, zadbaj o to, by nie było mocno nasłonecznione. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku widnym, jednak zacienionym, gdzie panuje stała temperatura, nie niższa niż 15ºC. Absolutnie nie można jej stawiać w miejscach, gdzie panuje przeciąg, gdyż to prosta droga do tego, aby skrzydłokwiat przestał rosnąć i zmarniał. Przesadzamy go wiosną każdego roku. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, próchnicze o lekko kwaśnym odczynie.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat w domu? Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie rośliny

Jak na roślinę tropikalną przystało, skrzydłokwiat ma olbrzymie zapotrzebowanie na wodę, dlatego powinniśmy zadbać o to, by jego podłoże było stale wilgotne. Podlewamy go regularnie, najlepiej często, ale nie za dużo, gdyż przelanie może być dla niego zabójcze. W okresie letnim robimy to nawet 2-3 razy w tygodniu, zimą zdecydowanie rzadziej. Choć roślina dobrze znosi chwilowe przesuszenie, a w razie potrzeby opadnięte i zwiotczałe liście zasygnalizują nam, że potrzebuje nawodnienia, nie należy doprowadzać jej do tego stanu zbyt często. Do podlewania używamy jedynie odstanej, miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Ponieważ lubi wilgoć, możemy spryskiwać jego liście wodą.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Najczęstsze przyczyny

Gdy skrzydłokwiat nie kwitnie, a na jego liściach pojawiają się brązowe plamy, powodów może być kilka.

  1. Podlewasz go twardą, zimą wodą, przez co słabo rośnie i nie tworzy nowych kwiatów. 
  2. Roślina stoi w zbyt nasłonecznionym lub całkowicie zacienionym miejscu.
  3. Powietrze w pomieszczeniu jest suche, więc liście rośliny zaczynają brązowieć. Zacznij spryskiwać liście wodą, by odzyskały swój kolor.
Więcej o: