Oficjalnie: nowa ulga dla seniorów weszła w życie. Te osoby zyskają nawet kilka tysięcy złotych

Nowa ulga dla seniorów może znacznie wpłynąć na sytuację finansową wielu najstarszych obywateli. Nie każdy odczuje ją w ten sam sposób, jednak szczęśliwcy mogą liczyć na nawet kilka dodatkowych tysięcy na koncie. Na czym polega PIT-0 dla emerytów?

Chociaż minęło już wiele miesięcy od czasu, kiedy nowa ulga dla seniora weszła w życie, nadal wielu emerytów nie wie, że może zyskać dodatkowe pieniądze. Wyjaśniamy, na czym polega PIT-0. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Nowa ulga dla seniorów weszła w życie w 2022 roku. Na czym polega?

W styczniu 2022 roku seniorzy dowiedzieli się, że przysługuje im nowa ulga. Tyczy się ona osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, pozostają aktywne zawodowo. Ci seniorzy są niemal całkiem zwolnieni z płacenia podatku, a co za tym idzie mogą zarobić więcej pieniędzy.

Na czym polega PIT-0 dla seniora i ile wynosi kwota wolna od podatku?

Emeryci i emerytki, czyli osoby w wieku emerytalnym, które zdecydowały się pozostać aktywne zawodowo, są obecnie zwolnione z podatku aż do kwoty 85 528 zł rocznie. Jeśli ich dochody nie przekroczą tego progu, mogą liczyć na wyższe, nieopodatkowane zarobki. Dotyczy to kwoty dochodu do opodatkowania, a więc po odjęciu składek na obowiązkowe ubezpieczenia ZUS. Inna sytuacja jest w przypadku tych seniorów, którzy pracują pomimo pobierania emerytury. W ich przypadku kwota wolna od podatku to jedynie 30 tys. zł. Mogą tym sposobem zyskać nawet kilka dodatkowych tysięcy w roku.

Komu przysługuje PIT-0 i czy rodzaj umowy ma znaczenie?

Seniorzy i seniorki są zatrudniani w oparciu o różne umowy, jednak nie wszystkie liczą się w przypadku ulgi PIT-0. Na taką formę zaoszczędzenia pieniędzy mogą "załapać się" osoby z podpisaną umową o pracę, lub umową zlecenie. Umowa o dzieło wyklucza ze skorzystania z ulgi PIT-0. W przypadku takiego dokumentu dochody podlegają podatkowi na standardowych zasadach. Oczywistym jest też, że ulga nie obejmie osób pracujących "na czarno", co jest po prostu nielegalne.

Więcej o: