Królowa pozbawiła kilkoro swoich wnuków tytułów książęcych. Chodzi o "danie możliwości"

Królowa Małgorzata II ma 82 lata i zasiada na tronie Danii. Po śmierci brytyjskiej monarchini królowej Elżbiety II, duńska władczyni jest jedyną kobietą sprawującą rządy królewskie w Europie. Duńska królowa ma ośmioro wnucząt. W ostatnim czasie zdecydowała, że czwórkę z nich pozbawi tytułów książęcych.
Zobacz wideo Brytyjska rodzina królewska na małym i dużym ekranie. Dlaczego przyciąga aż taką uwagę?

Chodzi o dzieci jej najmłodszego syna, księcia Joachima - księżniczkę Atenę oraz jej braci, księcia Feliksa, Mikołaja i Henryka. Powód decyzji królowej wyjaśniono w poście na oficjalnym profilu duńskiej rodziny królewskiej na Instagramie.

 

Wydany przez nią dekret wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku. Co dokładnie się zmieni? Wnuki królowej będą mogły posługiwać się tytułami tylko i wyłącznie hrabiny i hrabich Monpezat.

Królowa Danii Małgorzata II, postanowiła, że od przyszłego roku jej wnuki: książę Mikołaj, książę Feliks, książę Henryk i księżniczka Atena stracą tytuły książęce i otrzymają tytuł hrabiów/hrabiny Monpezat. (...) 

- czytamy w opublikowanym wpisie.

Królowa Danii pozbawiła czwórkę swoich wnuków tytułów książęcych

To oznacza m.in., że od momentu, gdy dekret królowej zacznie obowiązywać, należy się do nich zwracać per  'ekscelencje'. "Decyzja królowej jest zgodna z podobnymi zmianami, które w ostatnich latach wprowadziły inne rodziny królewskie" - głosi królewski komunikat.

 

Jak dalej napisano, duńska władczyni chce w ten sposób "dać im możliwość, aby w znacznie większym stopniu mogli osobiście kształtować swoje życia".

Tak, aby nie byli ograniczani szczególnymi względami i zobowiązaniami, jakie przynależność do rodziny królewskiej niesie za sobą

- wyjaśniono. Podkreślono również, że decyzja królowej nie wpływa jednak na ich prawo do sukcesji, które zostanie zachowanie.

Źródło: Instagram

 

Więcej o: