Tę roślinę omijaj z daleka! Oto silnie trujący chwast o liściach podobnych do pietruszki

Chociaż co roku w Polsce głośno mówi się o wywołującym poparzeniu barszczu Sosnowskiego, nie jest to jedyna groźna roślina, na jaką można się natknąć. Istnieje chwast o liściach łudząco podobnych do pietruszki. Nie wolno go jednak zrywać. Jest mocno trujący.

Na łąkach możemy znaleźć wiele gatunków roślin, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Należy na nie uważać, ponieważ część z nich potrafi być mocno trująca. Tak też jest z blekotem pospolitym, który nazywany jest "psią pietruszką". Chociaż wyglądem przypomina tę pyszną roślinę, którą często dodajemy do dań, jest to jeden z najniebezpieczniejszych chwastów w Polsce.  

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Silnie trujący chwast o liściach podobnych do pietruszki. Tej rośliny unikaj 

Blekot pospolity to chwast, który rośnie w uprawach rolniczych. W Polsce pojawia się pospolicie na nizinach, w miejscach mocno wilgotnych i gliniastych. Może jednak pojawiać się także jako chwast w naszych ogrodach warzywnych. Jak wygląda? 

Roślina osiąga około 50 cm. Ma charakterystyczne liście, które wyglądem przypominają pietruszkę. Wyróżnia się jednak kwiatostanem, nieco podobnym do kopru. Pod żadnym pozorem nie wolno spożywać tej rośliny. Wszystkie jej części zawierają bowiem toksyczne związki chemiczne, takiej jak cykutynę, kwas mrówkowy czy kwas masłowy. 

Blekot pospolity to roślina trująca. Jakie są objawy zatrucia się chwastem? 

O tym, jak niebezpieczna jest to roślina, świadczą nazwy ludowe. Blekot pospolity często nazywany jest też psią pietruszką, szalejem czy pietruszycą. Do zatruć chwastem najczęściej dochodzi, zwłaszcza kiedy pojawiają się jego pierwsze liście, ponieważ je najłatwiej można pomylić z pietruszką. Zaalarmować powinna nas już nieprzyjemna, czosnkowa woń, jaką wydziela roślina. 

Blekot pospolity jest silnie trujący dla ludzi i zwierząt.  Objawami zatrucia są: skurcze żołądka, wymioty, biegunka, porażenia mięśni: najpierw kończyn dolnych, później górnych, drgawki ciała i zaburzeniem równowagi. Spożycie większej ilości tej rośliny powoduje paraliż współczulnego układu nerwowego. Do śmierci zaś dochodzi w wyniku porażenia układu oddechowego. 

Więcej o: