Wniosek o rentę rodzinną mogą złożyć nie tylko wdowy, ale również inni bliscy zmarłego. Jednak najczęściej to właśnie małżonki decydują się na przejęcie świadczenia po mężu. Ile można otrzymać? To zależy od liczby osób wnioskujących. W przypadku pobieraniu renty przez jedną osobę jest to 85 proc. świadczenia. Co istotne, wdowy nie tylko nie otrzymają pełnej wysokości świadczenia, ale muszą też zrezygnować z własnego. ZUS oferuje natomiast jeszcze jedną formę pomocy dla rodziny zmarłego, a mianowicie jednorazowy zasiłek pogrzebowy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Każda osoba, która poniosła koszty pogrzebu, ma szansę na wypłatę zasiłku pogrzebowego tzn. członek rodziny, pracodawca, dom opieki społecznej, gmina czy powiat. Na stronie ZUS możemy przeczytać informację, że podczas przyznawania zasiłku za członka rodziny uznaje się:
Wysokość zasiłku zależy od tego, kto o niego się ubiega. W przypadku członków rodziny ZUS wypłaci 4000 zł niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu, a pracodawcy czy gminie kwotę do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.
Co istotne, w przypadku poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.
Osoby, które chcą ubiegać się o zasiłek pogrzebowy muszą dostarczyć do ZUS: