Jak pozbyć się wszy? Te skuteczne sposoby sprawią, że rozprawisz się z nimi na dobre

Wszy to pasożyty, które rozmnażają się bardzo szybko. Są uciążliwe, a spotkać możemy je w szkole, hotelu, a nawet komunikacji miejskiej. Wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko dzieci. Jak pozbyć się wszy raz na zawsze? Z pomocą przyjdą skuteczne, domowe sposoby.

Wszawica to poważny problem, który może dotknąć każdego. Wbrew pozorom, nie jest spowodowana brakiem higieny. Na wszy możemy natknąć się w szkole, autobusie czy siłowni, a jej pierwszym symptomem jest uporczywe swędzenie skóry głowy. Zanim sięgniemy po specjalne preparaty, warto skorzystać z domowych, sprawdzonych metod.

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się wszy domowymi sposobami? Sięgnij po ocet jabłkowy

Domowe sposoby są skuteczne i przede wszystkim bezpieczne, wymagają jednak odrobiny cierpliwości i regularności. W przeciwieństwie do niektórych wyrobów chemicznych nie podrażają delikatnej skóry głowy. Gdy zaobserwujesz wszy, w pierwszej kolejności sięgnij po ocet jabłkowy, który wysusza gnidy i zabija żywe owady. Przed użyciem należy rozrzedzić go z wodą w proporcjach 1:1, a następnie zaaplikować na włosy i skórę głowy. Dla lepszego efektu możesz także założyć foliowy czepek. Po godzinie starannie wyczesz wszystkie martwe wszy i gnidy, a następnie umyj włosy szamponem. Czynność powtarzaj nawet kilka razy dziennie, aż problem zniknie. Zazwyczaj nie trwa to dłużej, niż tydzień.

Co odstrasza wszy? Tych zapachów nie znoszą

W walce z wszami pomogą ci naturalne olejki eteryczne. Nie tylko mają działanie owadobójcze, ale insekty nie znoszą ich zapachu. Sięgnij po olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, jaśminowy, kokosowy czy eukaliptusowy i wymieszaj go z oliwą z oliwek. Powstałą maseczkę wetrzyj we włosy i skórę głowy, nałóż foliowy czepek i odczekaj 30 minut. Tak samo jak w przypadku octu, wyczesz wszy grzebieniem.

Jak pozbyć się wszy u dorosłych? Wykorzystaj naftę

Nafta działa podobnie do octu. Wystarczy, że dokładnie wetrzesz ją we włosy oraz skórę głowy, a po kilku godzinach wyczeszesz martwe wszy i gnidy. Warto skorzystać z czepka — nie tylko dla lepszego efektu, ale i ograniczenia nieprzyjemnego zapachu, który wydziela. Mimo tej niedogodności to skuteczny sposób na insekty. Uwaga! Nie korzystamy z nafty w przypadku podrażnionej skóry głowy.

Więcej o: