Tym seniorom będzie wypłacana dożywotnio podwójna emerytura. Wystarczy, że złożą dwa wnioski

Niektórzy emeryci mogą liczyć na podwójne świadczenie, które wypłacane będzie dożywotnio. Aby tak było, konieczne jest złożenie wniosków w dwóch miejscach, a dodatkowo należy spełnić warunki. ZUS nie wypłaca obydwu świadczeń. Jak dostać ten zastrzyk gotówki?

W 2022 roku seniorzy otrzymali trzynastą i czternastą emeryturę. Te świadczenia poprawiły sytuację finansową wielu z nich, ale niestety były jednorazowe. Marzenie emerytów o pobieraniu dwóch emerytur przez cały rok i dożywotnio, może być całkiem realne. Te trzy grupy najstarszych obywateli mają taką możliwość, chociaż to nie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci oba świadczenia.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Podwójna emerytura dla służb mundurowych. Niedawno zmieniły się zasady

Podwójną emeryturę dostaną emeryci, którzy mają za sobą służbę tzw. mundurową. Emerytura mundurowa czy też emerytura policyjna przysługuje każdemu funkcjonariuszowi, który posiada minimum piętnastoletni okres służby. Jeszcze kilka lat temu takie osoby mogły liczyć zarówno na emeryturę z ZUS, jak i ZER MSWiA. Obecnie muszą wybrać, która emerytura im się bardziej opłaca. Wyjątkiem są te osoby, które podjęły służbę po 1999 roku. Jeśli złożą wnioski w obu urzędach, dostaną dwa świadczenia.

Podwójna emerytura dla osób, które pracowały za granicą

Podwójną emeryturę mogą pobierać również ci, którzy pracowali zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeśli w Polsce byli zatrudnieni i ubezpieczeni, przysługuje im świadczenie z ZUS. Jeśli przez dłuższy okres czasu pracowali też w innym kraju, mogą złożyć wniosek w obu urzędach. Należy jednak pamiętać, że obowiązujący wiek emerytalny w zależności od kraju może się różnić.

jak pozbyć sie kamienia z kabiny prysznicowejJak pozbyć się kamienia z szyby prysznicowej za 1,30 zł?

Podwójna emerytura dla osób opłacających składki w KRUS

O podwójną emeryturę mogą śmiało ubiegać się również te osoby, które przez okres minimum 25 lat opłacały składki w KRUS i osiągnęły wiek emerytalny. Wówczas, po złożeniu wniosków w obu urzędach, zostanie im wypłacone świadczenie. 

Więcej o: