Jak dbać o paprotkę? Sięgnij po napój z lodówki, a będzie bujna i zielona

Jak dbać o paprotkę, by przez lata zdobiła nasze wnętrza? Poza wyborem odpowiedniego miejsca i podlewaniem ważna jest jeszcze jedna kwestia. Przedstawiamy sprytne, niedrogie triki, które sprawią, że jej liście będą zielone i bujne.

Paproć to piękna, zielona roślina, o której krąży wiele legend. Ze względu na jej urodę oraz korzystny wpływ na powietrze w pomieszczeniach, często zdobi parapety. Jak o nią zadbać, by długo cieszyła nasze oczy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co to są komórki macierzyste i dlaczego warto zainteresować się tym tematem już w ciąży?

Jak dbać o paprotkę, by pięknie rosła? Wybierz odpowiednie stanowisko

Paproć nie jest wymagającą rośliną. Wybierając dla niej stanowisko, przede wszystkim powinniśmy unikać bliskiego kontaktu ze źródłami ciepła, oraz przeciągów. Jeśli chodzi o nasłonecznienie, paproć poradzi sobie w niemal każdych warunkach, choć najbardziej odpowiednie będzie dla niej miejsce o rozproszonym świetle. Lubi średnią wilgotność powietrza i najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej.

Jak pielęgnować paproć domową? Nie zapomnij o regularnym podlewaniu

Najważniejszą kwestią w pielęgnacji paproci jest wybór odpowiedniej gleby. Jako roślina leśna, potrzebuje ziemi przepuszczalnej, żyznej i lekko kwaśnej. Ważne, aby była cały czas lekko zwilżona, lecz bez przesady, w przeciwnym wypadku jej liście zaczną żółknąć. Najlepiej podlewać ją raz w tygodniu. Nie możemy również zapomnieć o regularnym nawożeniu.

Czym podlewać paprocie? Domowy nawóz z mleka

Zanim sięgniesz po gotowe specyfiki, warto skorzystać z domowych przepisów. Skuteczny nawóz wykonasz m.in. z mleka. Wymieszaj 60 ml napoju z 500 ml wody, a gotową mieszanką podlewaj paproć w upalne dni, jednak nie częściej niż raz w miesiąc. Laktoferyna zawarta w mleku zadziała antygrzybiczo i bakteriobójczo i uodporni roślinę na choroby, a witamina B pomoże zwalczyć pasożyty.

Sięgnij po produkty z kuchni. Podlewanie tym naparem sprawi, że paproć będzie lepiej rosła

Skuteczny nawóz wykonasz także z herbat ziołowych. Ostudzony napar z szałwii, pokrzywy, skrzypu polnego lub rumianku zapobiega rozwojowi bakterii oraz sprawia, że paproć lepiej rośnie. Co więcej, możemy wykorzystać go do pryskania liści, dzięki czemu będzie odporna na grzyby pleśniowe.

Więcej o: