Nigdy na wieszaku i zawsze w niskiej temperaturze. Jak dbać o jesienne swetry?

Ciepłe swetry to niezbędny element jesiennej garderoby. Ażeby ładnie wyglądały, trzeba o nie odpowiednio dbać, inaczej bardzo łatwo je zniszczyć. Każdy materiał ma nieco inne potrzeby i warto je poznać.

Jedna zasada jest uniwersalna. Swetrów nigdy nie trzymamy na wieszakach!

Wełna, kaszmir, alpaka czy moher to surowce, które w ten sposób mogą się odkształcić w ramionach, a z tym już niewiele można zrobić, bo rozciągnięte raz włókno nie wraca do swojej formy. Podobnie jest z materiałami syntetycznymi, miejsca na rękawach pod wpływem wieszaka również mogą się "wyciągnąć".

 

Rolowanie zamiast składnia. Szuflada zamiast szafy.

Jak składać swetry? Nie musi to być klasyczna kosteczka! Swetry możemy zrolować i ułożyć w szufladzie. Będziemy mieli na nie doskonały widok z góry, zajmą mniej miejsca, łatwo będzie je wyciągnąć, a i w ten sposób nie są narażone na gniecenie i rozciąganie. Jeśli już dojdzie do zagnieceń to lepiej sweter wygładzić na wisząco parownicą, żelazko może uszkodzić tkaninę pełną splotów, a przy tym nie musimy martwić się o przypalenie czy nabłyszczenie tkaniny.

Jeśli chodzi o pranie to im rzadziej, tym lepiej. Włókna syntetyczne są nieco bardziej odporne, dlatego możemy prać w trybie normalnym, ale temperaturze nie wyższej niż 40 st. Natomiast dużo delikatniej trzeba się obchodzić ze swetrami z wełną, kaszmirem, moherem, angorą czy alpaką. Na ogół są one znacznie droższe, dlatego tym bardziej warto o nie dbać. Te surowce mają zaskakujące właściwości termoregulujące, możemy je po prostu wywietrzyć, jeśli nabrały jakiegoś zapachu.

Najbardziej zalecane jest ręcznie w delikatnym płynie do płukania. Możemy też zastosować odżywkę

Woda nie powinna być gorąca, odciskamy ją lekko, a później sweter jeszcze raz odsączamy z wody za pomocą ręcznika. Swetry zawsze suszymy na płasko, przewieszone na suszarce pod wpływem własnego ciężaru mogą się rozciągnąć, a jeszcze gorsze pod tym względem będą klamerki, które zostawią wyraźny kształt po sobie. Niektórzy polecają dodawanie odrobiny odżywki do włosów do prania, w ten sposób dbamy o dobry stan włókien. Większość pralek ma tryb prania ręcznego i śmiało możemy z niego skorzystać. Trzeba jedynie upewnić się, że jego temperatura nie przekracza 20 stopni. Jeśli przytrafi nam się wypadek z plamą na swetrze, to trzeba jak najszybciej zareagować, posługując się wodą i kroplą płynu do naczyń. Nie trzemy mocno, ponieważ w ten sposób możemy uszkodzić tkaninę. Później normalnie pierzemy cały sweter. Swetry często są podatne na mechacenie, ale nie jest to powód do zmartwień, wystarczy zastosować golarkę do ubrań. 

Pamiętajmy, że swetry to przysmak dla moli odzieżowych, zatem dobrze jest wyposażyć się w specjalne saszetki odstraszające je. 

Więcej o: