Te imiona damskie mogą utrudniać życie. Często stanowią problem w szkole, a później w pracy

Nie należy nikogo oceniać przez pryzmat imienia, niestety ludzka podświadomość i panujące stereotypy bywają silniejsze. Wówczas może dochodzić do sytuacji, że imię zaczyna utrudniać życie początkowo w szkole, a później także w pracy. Jakich zatem imion nie nadawać lepiej dziewczynkom?

Zuzia, Zosia, Julia czy Maja to jedne z najpopularniejszych imion damskich w ostatnich latach. Czołówka, choć już od dłuższego czasu pozostaje niezmienna, to część rodziców poszukuje bardziej oryginalnych imion dla swoich pociech. Niestety czasami może nieść to za sobą przykre konsekwencje dla dziecka w przyszłości. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Niespotykane imiona dla dziewczynek mogą z czasem stanowić problem. Jest to wina stereotypów

Badania przeprowadzone przez Krystynę Doroszewicz z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej i Ewę Stanisławiak z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie wykazały, że często już na postawie imienia, możemy wytworzyć wyobrażenie o danej osobie. Nie zawsze są one jednak pozytywne, a jak się okazuje, jest tak często w przypadku spolszczonych imion zagranicznych, czyli np. Dżesika, Vanessa, Jennifer czy Nikola. Powód? Takie imiona wielu osobom w Polsce kojarzą się z niskim statusem społecznym rodziców, którzy na siłę próbują podnieść go poprzez nazwanie pociechy w "światowy" sposób. Jeśli zatem decydujemy się nadać dziecku zagraniczne imię, najlepiej pozostawić je w oryginalnej pisowni. 

Imiona dla dziewczynek, które nie są zalecane. Listę stworzyła Rada Języka Polskiego

W 2006 roku Rada Języka Polskiego stworzyła listę imion uznanych za niezalecane dla dziewczynek. Znalazły się na niej imiona tj.: Akaina, Alma, Carmen, Clea, Cynthia, Dajana, Jaila, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lilith, Lorina, Malta, Maya, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol, Nicole, Nika, Pakita, Poziomka, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Veronika, Victoria, Violeta czy Violetta.

Więcej o: