Co ze snem ma wspólnego ser? Zaskakujące, ale znacznie więcej niż ci się wydaje

Który naród najczęściej śni na jawie? Co możemy zrobić, żeby lepiej zapamiętywać sny? I o czym najczęściej marzymy? Na te pytania odpowiada raport z najnowszych badań Klarna insights - przeprowadzonych z okazji Międzynarodowego Dnia Marzeń, który w tym roku przypadł 25 września.
Zobacz wideo Jak długo dziecko powinno spać?

Klarna Insights przeprowadziła badania dotyczące pragnień konsumentów. Przebadano ponad 20 000 osób z całego świata, aby dowiedzieć się - dosłownie - o czym marzą. Część badania poświęcona była snom - ponieważ bardzo często śni się nam to, o czym po prostu na co dzień marzymy.

"Na podstawie tego, czego się dowiedzieliśmy, opracowaliśmy raport "Dream Deals" - w którym przedstawiamy nawyki i wzorce marzeń kupujących oraz ich wymarzone zakupy i pragnienia zakupowe" - oznajmia Klarna.

Autorzy badania przyznali, że nie było to łatwe zadanie. Na sam początek pod lupę wzięli sny na jawie - których częstotliwość, jak się okazuje, zależy w dużej mierze od regionu, w którym dana osoba mieszka!

Najbardziej "senny" naród. Jaka nacja najczęściej śni na jawie?

Który naród najwięcej śni na jawie? Irlandczyk średnio w ciągu roku doświadcza 145 w ciągu dnia (snów na jawie), co stanowi najwyższą wartość wśród badanych nacji. Naród ten przoduje również ogółem w tej dziedzinie, ponieważ w skali roku Irlandczyk śni średnio 272 razy - licząc sny nocne i sny na jawie.

Nocnych snów natomiast najwięcej mają Kanadyjczycy (136 rocznie na przeciętego Kanadyjczyka). Amerykanin z kolei rocznie 141 razy śni na jawie.

W Polsce dzieje się to znacznie rzadziej - przeciętny Polak śni na jawie tylko 43 razy w ciągu roku.

Który naród śni najczęściej? (screenshot)Który naród śni najczęściej? (screenshot) https://insights.klarna.com/dreams/screenshot

Niewielka jest różnica pomiędzy nacjami krajów nordyckich. Szwed np. w ciągu roku średni śni na jawie 132 razy, Fin -128, a Norweg- 124.

Według krążącej w sieci definicji, różnica pomiędzy snem "dziennym" (snem na jawie) a snem nocnym jest taka, że sen na jawie to spontaniczna, fantazyjna seria myśli niezwiązanych bezpośrednio z rzeczywistością w ciągu dnia. Snu nocnego natomiast doświadczamy po prostu w nocy.

Które pokolenie śni najwięcej?

Jak statystyki te rozkładają się w kategoriach płci i wieku? W nocy, mężczyźni i kobiety średnio rocznie śnią 119 razy. Snów na jawie natomiast częściej w skali roku doświadczają kobiety - z badań Klarny wynika, że nawet o 13 procent więcej od płci przeciwnej.

A jak śnią różne pokolenia? Wnioski płynące z badań Klarna Insights w tym zakresie również są fascynujące. Osoby z generacji "Z" (urodzeni w latach 1996-2015) zdecydowanie przodują. Zetki średnio w ciągu roku mają 142 sny nocne i 138 snów na jawie.

Sen.Ile snu potrzebuje człowiek? Czy można spać 5 godzin dziennie?

Millenialsi (czyli osoby mające obecnie 25-40 lat) śnią na jawie około 124 razy i 132 razy w nocy w skali roku.

Generacja X - czyli dzisiejsi 41-56-latkowie - mają średnio po 104 sny na jawie i 110 snów nocnych rocznie. Tymczasem wydaje się, że u osób w wieku powyżej 40 lat obserwuje się drastyczny spadek snów

Baby Boomers z kolei (57-75 l.) mają średnio 81 snów na jawie i 105 snów nocnych rocznie.

Chcesz zapamiętywać swoje sny? Jedz...ser!

37 procent osób badanych twierdzi natomiast, że świadomie zdecydowałoby się na spożywanie lub picie produktu, który pomógłby im lepiej zapamiętywać sny. Zdaniem autorów raportu, to dobra wiadomość dla...producentów nabiału! Według badań, w lepszym zapamiętywaniu marzeń sennych pomaga spożywanie sera - głównie ze względu na zawartość witaminy B6. Pierwiastek ten - jak udowodnili naukowcy z australijskiego Uniwersytetu w Adelajdzie - spożywany w dużych dawkach przed snem, ułatwia przywoływanie z pamięci marzeń sennych. Witamina B6 odpowiedzialna jest m.in. za funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego.

Co ser ma wspólnego z zapamiętywaniem snów? (screenshot)Co ser ma wspólnego z zapamiętywaniem snów? (screenshot) https://insights.klarna.com/dreams/screenshot

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Klarna Insights pod kątem korelacji stopnia konsumpcji serca z zapamiętywaniem marzeń sennych, przodują Kanadyjczycy (37 procent). Kolejne miejsce w tej kategorii zajmują Włosi z wynikiem 53 procent - ponad dwukrotnie większym niż Duńczycy (25 proc.), i Amerykanie (34 procent).

Co nam się śni najczęściej i o czym marzymy?

Badacze pochylili się również nad tym, jakie sny najczęściej nas nawiedzają i - o czym najczęściej marzymy. Według Klarna Insights, ludzie śnią o odkrywaniu przyrody i odległych miejsc znacznie częściej niż np. o byciu sportowcem, muzykiem lub artystą. Jak się również okazuje, 1 na 5 osób badanych marzyła o wyprawie w kosmos!

Sposób na senJak usnąć podczas upałów? Poznaj egipski sposób na spokojny sen latem

Pokolenie Z i millenialsi na przykład najczęściej marzą o rzuceniu pracy w celu realizacji swoich pasji i marzeń lub przekształcenia hobby w karierę zawodową. Wśród tej grupy wiekowej występują też często marzenia o stworzeniu czegoś innowacyjnego, ważne dla wspólnego dobra.

"Jedynym, spójnym marzeniem wszystkich pokoleń jest podróż lub wyjazd na wakacje" - czytamy we wnioskach zawartych w raporcie.

Metodologia

Badania Klarna Insights przeprowadzono w maju 2022 r., w 19 krajach (USA, Kanada, Wielka Brytania, Irlandia, Australia, Nowa Zelandia, Niemcy, Austria, Polska, Holandia, Belgia, Francja, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania, Włochy , Hiszpanii i Portugalii).

Ankieta objęła co najmniej 1000 respondentów w każdym z tych państw. W sumie wzięło w nim udział 20 413 konsumentów, w wieku od 18 do 75 lat.

Klarna to szwedzka firma fintechowa, świadcząca usługi finansowe online - takie jak np. płatności za sklepy internetowe i płatności bezpośrednie, wraz z płatnościami po zakupie.

Źródło: https://insights.klarna.com/dreams

Więcej o: