Nie wyrzucaj skórki od banana! Potrzyj nią buty lub nałóż na twarz. Efekt z pewnością cię zaskoczy

Choć traktujemy ją głównie jak odpad, skórkę od banana możemy wykorzystać na wiele sposobów. Przyda się w pielęgnacji roślin, czyszczeniu butów oraz w domowej apteczce. Jakie zastosowania jeszcze skrywa?

Banany to jedne z najdłużej uprawianych przez człowieka roślin. Co ciekawe, niektóre odmiany można hodować także w Polsce. Choć zazwyczaj zjadamy tylko sam owoc, także jego skórka ma wiele zastosowań. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co to są komórki macierzyste i dlaczego warto zainteresować się tym tematem już w ciąży?

Domowy nawóz ze skórek od banana. Cztery proste sposoby, dzięki którym twoje rośliny będą bujne i zdrowe

Ze skórek od banana wykonasz bardzo wartościowy nawóz do roślin. Zawierają wiele cennych pierwiastków, takich jak wapń, potas i fosfor. Nie tylko poprawisz kondycję roślin, ale także uchronisz je przed szkodnikami. Oto trzy sposoby na domowy nawóz ze skórek:

  • Skórki od banana włóż do słoika, zalej przegotowaną i ostudzoną wodą i odstaw na tydzień. Po tym czasie możesz podlewać nią rośliny.
  • Wysuszoną i zmieloną skórkę zmieszaj bezpośrednio z glebą. Suszyć możesz naturalnie lub w piekarniku. Wcześniej pokrój ją na małe plastry.
  • Drobne plasterki świeżej skórki zakop bezpośredni w ziemi, blisko rośliny. W trakcie rozkładu będzie stopniowo uwalniała drogocenne pierwiastki.

Sprawdzony sposób na zdrową i młodą cerę

Skórkę od banana możesz wykorzystać także w pielęgnacji. Jest bogata w witaminę A oraz C, które dobroczynnie wpływają na skórę. Regularne okłady na twarz ze skórki od banana spowolnią procesy starzenia się i powstawania zmarszczek.

Wetrzyj skórkę od banana w buty i ciesz się pięknym połyskiem. Będą jak nowe

Dzięki swoim właściwościom skórkę od banana możesz wykorzystać także do polerowania metalowych i srebrnych powierzchni. Sprawdzi się również w przypadku butów z tworzywa skóropodobnego. Polerujemy jej zewnętrzną stroną, aż do całkowitego nawilżenia powierzchni buta. Czekamy 2 minuty, a po tym czasie wycieramy miękką ściereczką.

Więcej o: