Jak otworzyć wino bez korkociągu? Te trzy proste i szybkie triki ci w tym pomogą

Choć korek sprawia, że wino zachowuje świeżość i smak nawet przez długie lata leżakowania, jego wyjęcie bywa prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza gdy pod ręką nie mamy przyrządu do tego. Jak otworzyć wino bez korkociągu? Poznaj sprawdzone i szybkie sposoby

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Po wino sięgamy z okazji różnych okoliczności, nie tylko tych zaplanowanych, kiedy otwieramy je z należytą starannością. Często chcemy się nim delektować także w bardziej spontanicznych sytuacjach, w których rzadko mamy pod ręką korkociąg. Na szczęście istnieją proste sposoby, dzięki którym otworzymy je bez problemu.

Zobacz wideo Co to są komórki macierzyste i dlaczego warto zainteresować się tym tematem już w ciąży?

Najpopularniejszy sposób na otwarcie wina bez korkociągu. Zamiast wyjmować korek, wepchnij go do środka

Sprytne sposoby na otwarcie wina bez użycia korkociągu powinny być przede wszystkim bezpieczne dla nas i dla trunku. Najpopularniejszą metodą jest wepchnięcie korka do środka butelki. Potrzebujemy do tego jedynie podłużnego i trwałego przedmiotu — widelca, szczoteczki do zębów czy twardego patyka. Im dłuższy przedmiot, tym głębiej uda nam się wepchnąć korek. Choć ten trik jest trochę czasochłonny, z pewnością skuteczny i bezpieczny.

Jak otworzyć wino bez korkociągu? Sięgnij po buta lub książkę w miękkiej okładce

Drugi sposób wymaga od nas wyczucia, ostrożności oraz posiadania odpowiedniego obuwia. Butelkę z winem włóż do buta tak, by opierała się cholewkę. Znajdź stabilny, pionowy punkt — ścianę, murek lub drzewo. Jedną ręką chwyć butelkę w okolicy rozszerzenia się szyjki, a drugą podtrzymaj buta, by się nie zsunął. Ostrożnie, lecz dynamicznie uderz obcasem buta o pionową powierzchnię. Czynność powtarzaj do momentu, aż korek się wysunie i spadnie. Zamiast buta możesz użyć książki z miękkiej oprawie.

Jak otworzyć wino zapalniczką? Sprytny i szybki trik

Butelkę z winem możesz otworzyć także z pomocą ognia. Zachowaj przy tym szczególną ostrożność, ponieważ pod wpływem temperatury szkło może pęknąć. Najlepiej sprawdzi się płomień z palnika, jednak ten z zapalniczki też sobie poradzi. Jedną ręką trzymaj wino na stabilnym podłożu, drugą podgrzewaj szyjkę dokładnie w miejscu, gdzie kończy się korek, a nie sięga trunek. Delikatnie obracaj szkłem. Po kilku chwilach korek powinien wystrzelić, dlatego trzymaj go w bezpiecznej odległości.

Więcej o: