Tymi kolorami warto się otaczać. Który odcień koi nerwy i pomaga się skupić?

Choć na co dzień nie zwracamy na nie szczególnej uwagi, kolory wpływają nie tylko na nasz nastrój czy samopoczucie, ale także postrzeganie świata i wywołują w naszym mózgu określoną reakcję. Jakimi kolorami się otaczać, by dodać sobie odwagi, ukoić nerwy czy odpędzić smutne myśli?

Kolory, które wybieramy, mają znaczenie zarówno dla nas, jak i osób z naszego otoczenia. Wypływają na samopoczucie, nastrój oraz to, jak jesteśmy postrzegani. Niektóre działają wyciszająco, inne z kolei sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako osoby pewne siebie. Zanim zdecydujemy się na remont czy wymianę garderoby, warto zagłębić się w ten temat.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Remonty Doroty Szelągowskiej kosztują fortunę! Jakie kolory obniżają apetyt?

Jakie znaczenie kryją w sobie kolory?

Terapia z użyciem kolorów była znana już w starożytności. Do dziś wielu odcieniom przypisuje się szczególne właściwości — wypływają na nasze samopoczucie, zdrowie oraz to, jak jesteśmy postrzegani. Jakimi kolorami się otaczać, by poprawić sobie humor, uspokoić czy pobudzić?

Ciepłe kolory pobudzają do działania. Czerwony, żółty i pomarańczowy

Do najsilniejszych kolorów należy czerwony. Dodaje odwagi, pobudza do działania. Symbolizuje władzę, miłość i seksapil. Osoby ubrane w czerwień są bardziej atrakcyjne i pociągające dla innych. W pomieszczeniach warto postawić na mocny akcent w tym kolorze.

Żółty kojarzy się bardzo ciepło i pozytywnie. Pobudza kreatywność, zachęca do działania. Sprzyja koncentracji i rozładowuje napięcia, dlatego najlepiej użyć go w pomieszczeniach, w których pracujemy.

Pomarańczowy odpędza smutne myśli, pobudza do działania. Oznacza radość, optymizm, energię. Jest bardzo ważny w podnoszeniu własnej wartości. Symbolizuje bezpieczeństwo. 

Te kolory działają relaksująco i pomagają się wyciszyć. Niebieski, zielony i biały

Kolor niebieski wycisza, pobudza kreatywność i wzmacnia koncentrację. Sprzyja podejmowaniu decyzji. Kojarzy się z harmonią, spokojem, stabilizacją. Pomaga zasnąć osobom, idealnie nada się do sypialni, natomiast w jadalni lepiej z niego zrezygnować, gdyż zniechęca do jedzenia.

Zieleń działa uspokajająco, niemal kojąco. Pomaga się zrelaksować, dlatego najlepiej sprawdzi się u osób zestresowanych i zmęczonych, w pomieszczeniach do relaksu. Uważana jest za kolor nadziei. 

Biel to symbol spokoju, który pomaga się wyciszyć i ochrania przed negatywnymi emocjami. Oznacza czystość i harmonię, kojarzy się z niewinnością. 

Więcej o: