Czym zmyć wosk z pomnika? Mamy na to sprawdzony sposób. Wystarczy produkt za 2 zł i woda

Stawianie świec na pomnikach stanowi symbol pamięci o bliskich zmarłych. Zdarza się jednak, że rozpalane znicze mogą pozostawiać na nagrobkach plamy z wosku. Jeśli szybko nic z tym nie zrobimy, usunięcie zabrudzenia może być problematyczne. Czym zmyć wosk z pomnika?

Pewnie większości z nas zdarzyło się chociaż raz nieumyślnie wylać wosk ze świecy pozostawionej na pomniku. Jeśli szybko nie posprzątamy nagrobka, usunięcie plamy może okazać się trudnym zadaniem. Do zmycia wosku z pomnika wcale nie potrzebujemy jednak specjalistycznych środków. Wystarczą domowe, sprawdzone sposoby.

Zobacz wideo Co to są komórki macierzyste i dlaczego warto zainteresować się tym tematem już w ciąży?

Czym zmyć wosk z pomnika? Wymieszaj te dwa produkty, które znajdziesz w kuchni 

Pomniki wykonane są najczęściej z lastryka, granitu lub marmuru. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Nie zaleca się używania do tego ostrych szczotek czy zbyt mocnych środków, ponieważ mogą one trwale uszkodzić nagrobek. Zmycie kurzu czy zamiecenie liści jest proste, ale co jeśli chodzi o plamę z wosku? Do jej usunięcia wypróbuj mieszanki z octu i wody.  

Ocet to niezawodny produkt, który możemy wykorzystać także poza kuchnią. W tym celu wystarczy przygotować domowy płyn. Połącz 3 łyżeczki octu z 1 litrem wody i gotowe! Nasącz w mieszance gąbkę lub ścierkę i przemyj kamień. Zanim jednak użyjesz tej metody, upewnij się, że granitowy pomnik nie odbarwi się po kontakcie z octem.  

Domowe sposoby na plamę z wosku. Te składniki poradzą sobie z zabrudzeniem 

Jeśli nie masz w domu octu, lub boisz się, że pomnik może odbarwić się po kontakcie z produktem, wypróbuj inne sposoby na usunięcie plamy z wosku. Do czyszczenia nagrobka świetnie sprawdzi się także sok z cytryny. Jest to niezawodny środek na różne rodzaje plam. Cytryna potrafi usunąć nawet trwałe zabrudzenia ze smarów. Przy okazji odświeża kolor kamienia.  

Najprostszym sposobem jest jednak wylanie na plamę gorącej wody. Rozpuści ona wosk i ułatwi zdrapanie jej z pomnika. Do procesu nie używaj jednak ostrych narzędzi. Zamiast tego parafinę usuń drewnianą szpachelką, która nie porysuje płytki nagrobnej. 

Więcej o: