Czym wyczyścić zamszowe buty, żeby ich nie zniszczyć? Te metody sprawdzą się przy każdym zabrudzeniu

Zamszowe buty mają wielu miłośników. Zachwycają swoim stylem, urokiem i uniwersalnością. Mają jednak swoje minusy. Zamsz szybko się brudzi i ciężko go wyczyścić. Nie jest to jednak niemożliwe. Podpowiadamy, czym wyczyścić zamszowe buty, żeby ich nie zniszczyć.

Po zamszowe buty sięgamy zwłaszcza jesienią. Botki z tego materiału są niezwykle eleganckie i stylowe i pasują do większości stylizacji. Niestety jesienna pogoda im nie sprzyja. Błoto, deszcz, wiatr – to wszystko sprawia, że buty szybko się brudzą i niszczą. Istnieją jednak sposoby, które sprawią, że będziesz cieszyć się botkami przez lata. Jak czyścić zamszowe buty? 

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Czym wyczyścić zamszowe buty? Domowe sposoby na zadbane modele 

Jeśli twoje buty są delikatnie zabrudzone, do usunięcia plam wystarczą specjalne przyrządy, takie jak szczotka czy gumka do zamszu. A co, jeśli chodzi o plamy z błota czy deszczu? Tutaj przydadzą się domowe sposoby na czyszczenie zamszu.  

Świetnie sprawdzi się do tego para woda, która odświeża buty. Wystarczy, że zagotujesz wodę w czajniku, a następnie przez kilka sekund potrzymasz buty nad parą. Na koniec zostaw buty do wyschnięcia. Do usunięcia zabrudzeń możesz natomiast wykorzystać specjalną pastę z mleka i sody oczyszczonej. Żeby ją przygotować, połącz 3/4 łyżeczki sody i niecałą szklankę mleka. Zamocz miękką szmatkę w mieszance i delikatnie pocieraj plamy.  

Jak dbać o zamszowe buty? O tym należy pamiętać 

Żeby jak najdłużej cieszyć się parą ukochanych zamszowych butów, należy wiedzieć, jak odpowiednio o nie dbać. Nie wystarczy jedynie czyścić ich od czasu do czasu. Potrzebna jest także pielęgnacja. O czym należy pamiętać? 

  • Pamiętaj o regularnym impregnowaniu butów specjalnymi preparatami do zamszu.
  • Po każdym spacerze staraj się usunąć z butów różne zanieczyszczenia.
  • W czasie mocno niekorzystnej pogody lepiej zamszowe botki zastąp kaloszami czy innym, odpowiedniejszym obuwiem.  
  • W czasie czyszczenia butów nigdy nie szoruj ich mocną szczotką. Zamsz to materiał niezwykle delikatny i łatwo można go zniszczyć. 
Więcej o: