Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Wykwity usuniesz produktem za 9 zł. Znajdziesz go w aptece

Grzyb na ścianie to nie tylko kwestia estetyczna, ale również dotycząca zdrowia. Przedstawiamy garść informacji potrzebnych, by wiedzieć, jak nie dopuścić do jego powstawania w pomieszczeniach oraz powody, dlaczego jest to tak istotne. Sprawdź, jak pozbyć się grzyba ze ściany domowymi sposobami za grosze.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Grzyb na ścianie w postaci pojawiających się na ścianie nieestetycznych plam to utrapienie wielu gospodarstw domowych. Najczęściej powstaje w pomieszczeniach, w których pojawia się wilgoć. Zaliczają się do nich łazienki, kuchnie, ale nie tylko. Również w sypialni czy salonie możesz zaobserwować powstające zmiany na ścianach. To problem, który wiąże się z wadliwą konstrukcją budynku.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Poznaj przyczyny powstawania grzyba na ścianie. Dlaczego stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Ciemne plamy na ścianie to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim kwestia mająca negatywny wpływ na zdrowie. Domownicy przebywający w takich pomieszczeniach mogą mieć problem z układem oddechowym, gdyż grzyb ma wpływ na jakość powietrza. Do innych dolegliwości zdrowotnych zaliczają się problemy z koncentracją, ból głowy, zapalenie stawów, choroby nerek, wątroby, a nawet depresja. Oprócz tego grzyby są źródłem mykotoksyny, a ta z kolei prowadzi do powstawania zmian nowotworowych. Co odpowiada za pojawienie się grzyba na ścianach?

  • Nieprawidłowa wentylacja pomieszczeń. Zadbaj o częste wietrzenie budynku i zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
  • Nieprawidłowo wykonana izolacja budynku. Pojawiający się na ścianach grzyb ma związek z lukami w konstrukcji budynku. Tzw. mostki termiczne przyczyniają się do nadmiernej utraty ciepła.
  • Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń, szczególnie w kuchni i łazience.

Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Skuteczne domowe sposoby

Grzyb w odróżnieniu od pleśni wnika w struktury budynku i może przyczynić się do poważnych zniszczeń. Najczęściej ma postać czarnych plam. Nie wolno go bagatelizować, gdyż może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Warto w tej kwestii działać z użyciem domowych środków, które są banalnie proste w użyciu oraz skuteczne w działaniu. Potrzebna ci będzie gąbka, butelka z rozpylaczem i ściereczka. Zacznij od dokładnego osuszenia ściany. Następnie możesz sięgnąć po jeden z produktów, który działa bakteriobójczo:

  • olejek herbaciany. Wymieszaj dwie łyżki produktu z dwiema szklankami ciepłej wody. Spryskaj zmienione miejsca na ścianie, a po godzinie wyszoruj ścianę szczotką.
  • ocet spirytusowy. Rozcieńcz produkt w stosunku 4 do 1 z wodą i spryskaj ścianę.
  • sól kuchenna. Produkt połączony z wodą nałóż na miejsca, w których powstał grzyb. Możesz również rozstawić naczynia z solą, tak aby wchłonęła ona nadmiar wilgoci z powietrza.
  • soda oczyszczona. Połączona z wodą i nałożona na plamy usunie również nieprzyjemny zapach.
Więcej o: