Domowe sposoby, które pomogą w walce z żylakami z nóg. Są sprawdzone i bezpieczne

Żylaki to powszechna przypadłość, która dotyka w szczególności kobiet. To nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do niewydolności żylnej oraz zapalenia żył głębokich. W jaki sposób sobie z nimi poradzić?

Żylaki to problem, który w dużej mierze dotyczy kobiet. Narażone są w szczególności panie z chorobami układu krążenia oraz w ciąży. Walka z nimi powinna przebiegać wielotorowo. W pierwszej kolejności należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne — najczęściej z pomocą tabletek i maści. To najważniejszy krok, od którego powinniśmy zacząć leczenie. Dopiero później warto wspomóc się domowymi sposobami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Opozda opowiedziała o problemach ze zdrowiem po ciąży i zaapelowała do fanek

Jak powstają żylaki? Te czynniki sprzyjają ich pojawianiu się

Żylaki kończyn dolnych powstają na skutek uszkodzenia zastawek żylnych. Do ich niesprawności może doprowadzić wiele czynników — brak ruchu, długotrwała pozycja siedząca lub stojąca, urazy reumatyczne, nadwaga czy predyspozycje genetyczne to tylko kilka z nich. Objawiają się uczuciem ciężkości, sinymi zmianami na skórze i jej pieczeniem, bólem nóg i opuchlizną.

Domowe sposoby to skuteczne wsparcie w walce z żylakami

Domowe sposoby skutecznie uzupełnią kurację zapisaną przez lekarza oraz sprawią, że problem z żylakami stanie się mniej uciążliwy. O czym warto wiedzieć?

  • Pamiętaj o diecie bogatej w produkty zawierające witaminę B, C, PP, E oraz krzem. Postaw na warzywa i owoce, zrezygnuj z przetworzonych produktów i alkoholu.
  • Zwiększ swoją aktywność fizyczną — wybierz jazdę na rowerze, pływanie i ćwiczenia rozciągające.
  • Zadbaj o to, by podnosić stopy powyżej poziomu ud, w przypadku pracy siedzącej warto zaopatrzyć się w podnóżek.
  • Jeśli masz pracę siedzącą lub stojącą, nie zapomnij, by co jakiś czas poruszać stopami, najlepiej kręcąc nimi w powietrzu.
  • Dbaj o odpowiednią masę ciała.
  • Unikaj sauny, solarium i gorących kąpieli. Zamiast tego stosuj naprzemienne natryski zimną i ciepłą wodą.
  • Unikaj noszenia obcisłych ubrań oraz butów na obcasie.
  • Zaopatrz się w rajstopy uciskowe.

Z pomocą w walce z żylakami przyjdą także zioła

Zacznij pić lub stosować zioła, które mają dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne. Sięgnij po wyciąg z kasztanowca, który dobrze działa na żylaki kończyn dolnych, poprawia ukrwienie skóry i mięśni, a ponadto wzmacnia naczynia. Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Możemy stosować go w postaci ziołowych herbat, maści, kremu i tabletek. W leczeniu żylaków na nogach pomogą także zioła takie jak: koszyczek arniki, owoc borówki czernicy, liść oczaru i kwiat nagietka.

Więcej o: