Jak prać kurtkę puchową, aby służyła latami? Banalna instrukcja krok po kroku

Czas wymienić garderobę z letniej na jesienno-zimową. To oznacza, że w szafie znów zawitają grube swetry, ciepłe skarpety i kurtki. Przed rozpoczęciem sezonu warto odświeżyć niektóre ubrania. Jak prać kurtkę puchową, żeby jej nie zniszczyć?

Kurtki puchowe to podstawa w naszych zimowych szafach. Są niezwykle ciepłe, funkcjonalne i można je nosić do wszystkiego. Podczas jesiennych i zimowych spacerów łatwo można je jednak pobrudzić. Osadza się na nich kurz, brud i mogą nawet przesiąkać brzydkimi zapachami. Zamiast oddawać kurtki do pralni, wypierz je sama. Podpowiadamy, jak prać kurtkę puchową, żeby zachowała dawny wygląd.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak prać kurtkę puchową? Instrukcja krok po kroku 

Kurtki puchowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji i delikatnego prania. Jeśli nie będziemy o nie dbać, szybko przekonamy się, że potrzebny będzie zakup całkiem nowego modelu. Zanim wsadzisz kurtkę do pralki, upewnij się, że urządzenie jest wyczyszczone z zalegających resztek proszku. Jakie są następne kroki? 

  1. Wybierz środek przeznaczony do prania odzieży puchowej.  
  2. Przygotuj kurtkę do prania. Opróżnij kieszenie, pozapinaj wszystkie zamki i guziki. 
  3. Nastaw pralkę na odpowiedni cykl. Kieruj się metką, na której producenci umieszczają informacje dotyczące rodzaju materiałów i tego, w jakiej temperaturze powinien być prany model. Jeśli przez przypadek ją usunęłaś, koniecznie wybierz łagodny cykl, np. pranie ręczne z dodatkowym płukaniem i ustaw temperaturę na 30 st. C. 

Jak wysuszyć kurtkę puchową. O tych zasadach pamiętaj 

Po praniu równie istotną kwestią jest wysuszenie kurtki. Nie przejmuj się, jeśli po wyjęciu z pralki straciła ona swoją objętość. Odpowiednie wysuszenie sprawi, że odzyska swoją poprzednią wersję. Możesz wykorzystać suszarkę bębnową, jednak pamiętaj, że temperatura nie powinna przekraczać 60 st. C. Możesz także rozłożyć mokrą kurtkę na zwykłej suszarce w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Proces całkowitego wysuszenia może jednak trochę potrwać. Pamiętaj o strzepywaniu i oklepywaniu kurtki co kilka godzin. 

Więcej o: