Posyp umalowane usta cukrem. To sprytny trik, którego efekt cię zachwyci

Choć najczęściej sięgamy po niego w kuchni, cukier ma wiele innych zastosowań, które mogą ułatwić nam życie. Z sukcesem wykorzystamy go także w pielęgnacji roślin i makijażu. Poznaj nietypowe zastosowania cukru.

Cukier to popularny produkt spożywczy, który znajdziemy w niemal każdym domu. Mimo że w nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu, w kuchni ciężko się bez niego obejść. Wykorzystujemy go do słodzenia herbaty czy kawy, do ciast, deserów i niektórych potraw. Mało kto zna jego inne, praktyczne zastosowania.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak uniknąć zbrylania cukru? Kluczem odpowiednie przechowywanie

Użyj cukru, a pozbędziesz się z ubrań plam po trawie

Cukier ma wiele nieoczywistych zastosowań. Z jego pomocą pozbędziesz się wyjątkowo trudnych do usunięcia plam z trawy. Wystarczy, że przed docelowym praniem w pralce wysypiesz odrobinę cukru na zabrudzone miejsce, zamoczysz ubranie w wodzie i pozostawisz na około godzinę. 

Cukier pomoże ci w walce z insektami

Z pomocą cukru wyprosisz także niechcianych gości z domu i ogrodu. Jeśli walczysz z mrówkami, wystarczy, że wymieszasz cukier puder z proszkiem do pieczenia, a powstałą mieszankę rozsypiesz na trasach ich wędrówki. W taki sam sposób pozbędziesz się karaluchów z mieszkania. Kryształki je zwabią, a proszek zadziała jak trutka. W przypadku nicieni, które niszczą rośliny, rozsyp sam cukier, lub rozpuść go w wodzie i takim roztworem podlewaj ogród, a problem zniknie. 

Dodaj do cukru kilka składników i zrób sobie domowe SPA

Cukier sprawdzi się także w pielęgnacji, gdyż stanowi wspaniałą bazę do domowych peelingów. Gruboziarnistego użyj do ciała, drobnoziarnistego do delikatnej skóry twarzy. Wystarczy, że dodasz do niego oliwy z oliwek, a już masz gotowy produkt, który złuszczy martwy naskórek. W zależności od wyboru pozostałych składników możesz wykonać peelingi dostosowane do potrzeb twojej skóry, np. jeśli zależy ci na nawilżeniu, dodaj także miód i żel aloesowy.

Prosta sztuczka, która utrwali szminkę na ustach

Cukier na ustach to sprytny trik dla pań, które kochają szminki. Wystarczy, że po nałożeniu kosmetyku posypiesz wargi kryształkami, a następnie je zliżesz. Cukier wchłonie wilgoć i utrwali szminkę, dzięki czemu będzie mniej podatna na rozmazywanie. 

Więcej o: