Na scenie są już od ponad 30 lat. Pamiętacie wszystkie wokalistki zespołu Varius Manx?

Zespół Varius Manx powstał w 1989 roku w Łodzi z inicjatywy Roberta Jansona oraz braci Michała i Pawła Marciniaków. Choć pierwsze dwie płyty nie przyniosły grupie rozgłosu, to teraz ich hity nuci cała Polska. Przez lata dochodziło jednak do licznych zmian w składzie szczególnie w przypadku wokalistek. Było ich bowiem aż sześć.

Janson oraz bracia Marciniakowie tworzyli grupę Skewer, która dopiero w 1989 roku przekształciła się w zespół Variux Manx. Początkowo to panowie grali pierwsze skrzypce w zespole, jednak nie odnosili komercyjnych sukcesów. Dopiero pojawienie się pierwszej wokalistki przyniosło zespołowi ogólnopolski rozgłos. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo instagram.com/variusmanx/

Pierwsza wokalistka zespołu Varius Manx, czyli Anita Lipnicka. Słuchała ich cała Polska

Pojawienie się w zespole Lipickiej okazało się prawdziwym przełomem. Piosenka "Zanim zrozumiesz" stała się hitem, który grały wszystkie stacje radiowe. Później na rynek trafił kolejny krążek i przeboje "Zamigotał świat" czy "Zabij mnie (Dlaczego ja)". Album pokrył się aż pięciokrotną platyną, a część utworów wykorzystano w ścieżce dźwiękowej filmu "Młode wilki". Mimo ogromnych sukcesów po dwóch latach Lipnicka opuściła grupę na rzecz kariery solowej. 

Anita LipnickaAnita Lipnicka Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Kasia Stankiewicz i Varius Manx. Kariera wokalistki rozpoczęła się w "Szansie na sukces" 

Anita Lipnicka i Varius Manx wzięli udział w programie "Szansa na sukces". To właśnie Katarzyna Stankiewicz zwyciężyła wówczas odcinek swoją interpretacją piosenki "Zamigotał świat", a później zastąpiła Lipnicką i dołączyła do zespołu jako wokalistka. Wkrótce grupa wypuściła kolejną piosenkę, która stała się jednym z najbardziej znanych kawałków zespołu, czyli "Orła cień". Po 4 latach współpracy Stankiewicz postanowiła rozpocząć jak jej poprzedniczka karierę solową. 

Anita LipnickaFot. Grażyna Marks / Agencja Wyborcza.pl

Do zespołu dołącza Monika Kuszyńska. Wspólnie podbijają rynek muzyczny przez 10 lat

W 2000 roku skład zespołu ponownie się zmienia. Wokalistką Varius Manx zostaje Monika Kuszyńska. Promujący album "Eta" hit "Maj" zdobył serca słuchaczy. W styczniu 2003 r. wzięli udział w krajowych eliminacjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem "Sonny". Niestety w 2006 roku doszło do wypadku drogowego, w wyniku którego najbardziej poszkodowana została Kuszyńska. Doznała bowiem przerwania rdzenia kręgowego, wskutek czego pozostaje sparaliżowana od pasa w dół. Po trzech latach Kuszyńska wróciła na scenę, ale już bez zespołu. 

Monika KuszyńskaMonika Kuszyńska Fot. Michał Grocholski / Agencja Wyborcza.pl

Anna Józefina Lubieniecka i Edyta Kuczyńska. O kolejnych wokalistkach już nie było tak głośno

Miejsce Kuszyńskiej zajęła Anna Józefina Lubieniecka. Występowała z zespołem przez trzy lata, a później rozpoczęła autorskie projekty. Wówczas do Varius Manx dołączyła Edi Ann, czyli Edyta Kuczyńska. Nagrany wraz z nią utwór "Bardzo kochać chcemy" wykorzystano w ścieżce dźwiękowej filmu "Wojna żeńsko-męska". 

Anna Józefina Lubieniecka - wokalistka grupy Varius ManxAnna Józefina Lubieniecka - wokalistka grupy Varius Manx Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Edyta Kuczyńska, wokalistka zespołu Varius ManxEdyta Kuczyńska, wokalistka zespołu Varius Manx fot. Aleksandra Koszyk/Agencja Wyborcza.pl

Wielki powrót Katarzyny Stankiewicz. Z Varius Manx koncertują razem do dziś 

W 2016 roku zespół świętował 25-lecie w związku z czym, wyruszył w trasę koncertową. Została do niej zaproszona Katarzyna Stankiewicz. Pierwszy koncert odbył się dokładnie 31 grudnia 2015 roku podczas koncertu sylwestrowego organizowanego przez TVP2. Wtedy Stankiewicz zaśpiewała "Orła cień", "Ruchome piaski" i "Set Fire to the Rain"  Adele. Kilka dni później zaprezentowali natomiast pierwszy wspólny od lat singiel "Ameryka". 

 
Więcej o: