500 plus dla seniorów, to nawet dwa świadczenia. Mogą zyskać chorzy i w związkach

500 plus dla seniora, to potoczna nazwa dwóch dodatków dla najstarszych obywateli, które mogą trafiać na ich konta co miesiąc. Do niedawna mówiło się tylko o jednym świadczeniu, które wynosi właśnie 500 złotych dla emerytów. Teraz pojawiła się nowa propozycja Rządu.

Rodzina 500 plus, to oficjalna nazwa świadczenia, które od kilku lat przysługuje rodzinom z dziećmi w Polsce. Rodzice otrzymują ten dodatek na każde dziecko, a pieniądze wpływają na ich konto raz w miesiącu. Zupełnie inne warunki musi spełnić senior, który chce pobierać 500 złotych co miesiąc. Do niedawna wyznacznikiem był wiek i stan zdrowia. Teraz może liczyć się też związek małżeński.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Progi dochodowe w programie 500 plus? Soboń: Mogłyby być

500 plus dla seniora, który wymaga pomocy lekarskiej. To świadczenie uzupełniające

500 plus dla seniora, to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego, które wynosi 500 złotych i jest wypłacane co miesiąc. Przysługuje głównie najstarszym obywatelom, ale nie tylko. Potrzebne będzie orzeczenie o:

  • całkowitej niezdolności do pracy,
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji lub
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji (w tym pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do służby).

W przypadku seniorów, z części warunków zwalnia fakt ukończenia 75. roku życia.

Do wniosku należy dołączyć jeden z poniższych dokumentów:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo.

Oprócz tego priorytetem jest posiadanie polskiego obywatelstwa. 

500 plus dla małżeństw. Rząd wystąpił z propozycją nowego projektu

Druga możliwość pobierania 500 złotych co miesiąc, to szansa, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Małżeństwo+ to petycja osób, którym zależy na docenienie w Polsce wieloletnich relacji osób heteroseksualnych. Zgodnie z projektem, małżeństwa z 40-letnim stażem, miałyby otrzymywać miesięczny dodatek w wysokości 500 zł dożywotnio. Obywatelski projekt ustawy został już wstępnie omówiony na sejmowej komisji, pozostaje jedynie pytanie, czy budżet Państwa temu sprosta. 

Więcej o: