Kosztuje tylko 2 zł, a działa jak profesjonalny osuszacz powietrza. Wsyp do miski i rozstaw w mieszkaniu

Wraz z sezonem jesiennym, pojawia się problem z wilgocią, która zbiera się w mieszkaniu. Choć cena profesjonalnych urządzeń zwala z nóg, skuteczny osuszacz powietrza możemy zrobić sami. Pomoże nam zażegnać problem oraz sporo zaoszczędzić. Jak wykonać niezawodny pochłaniacz wilgoci do pokoju?

Okres jesienno-zimowy sprzyja zbieraniu się wilgoci w mieszkaniu, która może doprowadzić do powstania niebezpiecznych dla naszego zdrowia pleśni i grzybów. Pierwszym pomysłem na rozprawienie się z nią jest zakup profesjonalnego urządzenia. Niestety, ze względu na cenę, nie każdy może sobie na to pozwolić. Na szczęście istnieją tańsze alternatywy.

Zobacz wideo Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaką wilgotność powinniśmy mieć w mieszkaniu?

Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu i domach, powinna oscylować pomiędzy 40 a 65%, przy temperaturze 20-22°C. Gdy zaczyna przekraczać 80% i stan ten utrzymuje się kilka dni, powstają idealne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Poza nieestetycznym wyglądem i nieprzyjemnym zapachem, który wydzielają, są też niebezpieczne dla naszego zdrowia — nasilają alergie, powodują problemy z układem oddechowym, bóle mięśni i stawów.

Jak zrobić osuszacz powietrza? Domowy pochłaniacz wilgoci do pokoju kosztuje kilka złotych

Pierwszym krokiem w walce z wilgocią powinno być zlokalizowanie jego źródła. W mieszkaniach często pojawia się z powodu zwykłych, codziennych czynności, jak gotowanie czy branie gorących kąpieli. Przeciętna rodzina może wytworzyć do 12 litrów pary wodnej dziennie! Na szczęście w prosty sposób możesz zmniejszyć wilgotność powietrza w mieszkaniu. W tym celu:

  • ogranicz długie, gorące kąpiele oraz prysznice,
  • często wietrz i dogrzewaj pomieszczenia,
  • podczas gotowania korzystaj z okapu i przykrywek na garnki,
  • pranie susz jedynie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach,
  • wykorzystaj kwiaty, które mają zdolności pochłaniania wilgoci panującej w pomieszczeniach — różę jerychońską, karłowatą odmianę palmy lub skrzydłokwiat,
  • zrób domowy pochłaniacz wilgoci — w miejscach, w których pojawia się wilgoć rozstaw miseczki z ryżem lub sodą oczyszczoną. Dzięki właściwościom higroskopijnym skutecznie będą pochłaniały wilgoć. Rewelacyjnie sprawdzi się także najzwyklejsza, biała kreda.
Więcej o: