Jak podlewać storczyki, aby obficie kwitły? Po tym poznasz, że roślina potrzebuje wody

Jedne z najpopularniejszych roślin pojawiających się w domu, czyli storczyki. Rośliny te występują w wielu barwach, a swoimi kwiatami przyciągają spojrzenia i stanowią niezwykłą ozdobę pomieszczeń. Niezwykle ważną rolę w tym, żeby rosły bujne i zdrowe odgrywa pielęgnacja. Podpowiadamy, jak podlewać storczyki i sprawić, żeby odżyły.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Odpowiednia pielęgnacja storczyków przez cały rok to gwarancja nieprzerwanego cieszenia się ich wyglądem. Wbrew pozorom ich pielęgnacja wcale nie jest skomplikowana, choć z początku może się tak wydawać. Podpowiadamy, o czym warto wiedzieć i pamiętać podczas dbania o orchidee w domu.

Maja Ostaszewska Sweter Mai Ostaszewskiej to hit uwielbiany przez Polki

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Jak podlewać storczyki? Poznaj złotą zasadę pielęgnacji rośliny

Mimo że storczyki wymagają częstego podlewania, należy uważać, żeby ich nie przelać. Zacznij od sprawdzenia koloru korzeni kwiatów. Zielonkawa barwa oraz ciemne podłoże oznacza, że podlewanie nie jest jeszcze konieczne. Inaczej w przypadku, gdy kolor zmieni się na biały, a ziemia w doniczce będzie sucha. To sygnał, że czas na podlanie rośliny. Najbezpieczniejsze będzie nawadnianie ich z częstotliwością raz w tygodniu. Wystarczy, że przygotujesz tzw. kąpiel wodną i w pojemniku umieścisz podłoże rośliny. Uważaj, żeby nie zamoczyć podstawy łodygi czy rozety liściowej. Nadmiaru wody pozbędziesz się, gdy wyjmiesz roślinę z pojemnika i odczekasz ok. 20 minut. 

grzyb/pleśń na ścianie Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Wykwity usuniesz produktem za 9 zł

Jak dbać o storczyki? Wystarczy kilka kropel, żeby roślina odzyskała dawny wygląd

Domowe sposoby na pielęgnację roślin to chętnie wybierane alternatywy dla specjalnych, gotowych preparatów. Jednym z nich jest wykorzystanie właściwości soku z cytryny. Owoc ten jest cennym źródłem potasu, magnezu oraz witamin C, oraz B, które są bezpośrednio odpowiedzialne za prawidłowy rozwój storczyków. Ponadto cytryna świetnie poradzi sobie ze zwalczeniem bakterii. Wystarczy, że raz w miesiącu dodasz kilka kropel do wody, a orchidee zakwitną wyjątkowo bujnie. Pamiętaj, żeby zachować umiar, gdyż zbyt częste dodawanie tego owocu do wody może wpłynąć na podniesienie się kwasowości gleby. Wiąże się to ze spowolnieniem zdrowego rozwoju rośliny.

Więcej o: