Kolekcjonerzy oferują 100 tys. złotych za monetę 5-złotową. Może masz ją w portfelu?

Ta pięciozłotowa moneta to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Została okrzyknięta najrzadszym pieniądzem obiegowym II RP, za który możesz otrzymać nawet 100 tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, z którego jest rocznika i w jakim jest stanie.

To jedna z droższych monet w Polsce. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nią od 25 do 100 tysięcy złotych, zależnie od tego, w jakim będzie stanie. Szacuje się, że w Polsce może ich być tylko do 120 sztuk.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak słaby kurs złotego wpływa na nasze portfele? Wyjaśniamy

Drogocenna pięciozłotówka z 1932 roku

Pięciozłotówki z podobizną bogini zwycięstwa Nike były produkowane w 1928 roku oraz między 1930-1932 rokiem. Ze względu na zmianę ustroju monetarnego, wycofano ją z obiegu. Mennica warszawska przetopiła ponad 22 miliony sztuk, w tym niemal wszystkie z rocznika 1932. Właśnie z tego powodu jej wartość może wynosić nawet 100 tysięcy złotych. To najdroższa moneta, która jest w obiegu.

Jak wygląda najdroższa pięciozłotówka?

Na awersie monety widnieje orzeł w koronie, z kolei na rewersie widzimy podobiznę bogini zwycięstwa Nike. Według oficjalnych danych szacuje się, że w całej Polsce mogło zostać zaledwie od 26 do 120 sztuk pięciozłotówek z 1932 roku. Nic więc dziwnego, że to prawdziwy rarytas dla kolekcjonerów.

Wzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 rokuWzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 roku commons.wikimedia.org / Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak

Wzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 rokuWzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 roku commons.wikimedia.org / Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak

Od 25 do 100 tysięcy za monetę z Nike

Ponieważ moneta z 1932 roku jest nadzwyczajnie rzadka, kolekcjonerzy są chętni zapłacić za nią od 25 tysięcy złotych wzwyż. Cena za pięciozłotówkę w idealnym stanie może wynieść nawet 100 tysięcy złotych.

Najdroższa polska moneta sprzedana za ponad 2 miliony dolarów

W styczniu 2018 roku wylicytowano najcenniejszą, polską monetę. Jej cena wyniosła 2 160 000 dolarów amerykańskich. 100 dukatów Zygmunta III Wazy uważane jest za arcydzieło sztuki menniczej epoki baroku. Jak możemy przeczytać na portalu mennica.com.pl:

Na awersie monety przedstawione jest popiersie Zygmunta III Wazy, na rewersie widnieje tarcza z herbami Polski, Litwy, Szwecji i Gotlandii, i herbem rodu Wazów – Snopkiem. Do dzisiejszych czasów przetrwało tylko sześć egzemplarzy.
Więcej o: