To jedna z droższych monet w Polsce. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nią od 25 do 100 tysięcy złotych, zależnie od tego, w jakim będzie stanie. Szacuje się, że w Polsce może ich być tylko do 120 sztuk.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pięciozłotówki z podobizną bogini zwycięstwa Nike były produkowane w 1928 roku oraz między 1930-1932 rokiem. Ze względu na zmianę ustroju monetarnego, wycofano ją z obiegu. Mennica warszawska przetopiła ponad 22 miliony sztuk, w tym niemal wszystkie z rocznika 1932. Właśnie z tego powodu jej wartość może wynosić nawet 100 tysięcy złotych. To najdroższa moneta, która jest w obiegu.
Na awersie monety widnieje orzeł w koronie, z kolei na rewersie widzimy podobiznę bogini zwycięstwa Nike. Według oficjalnych danych szacuje się, że w całej Polsce mogło zostać zaledwie od 26 do 120 sztuk pięciozłotówek z 1932 roku. Nic więc dziwnego, że to prawdziwy rarytas dla kolekcjonerów.
Wzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 roku commons.wikimedia.org / Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak
Wzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 roku commons.wikimedia.org / Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak
Ponieważ moneta z 1932 roku jest nadzwyczajnie rzadka, kolekcjonerzy są chętni zapłacić za nią od 25 tysięcy złotych wzwyż. Cena za pięciozłotówkę w idealnym stanie może wynieść nawet 100 tysięcy złotych.
W styczniu 2018 roku wylicytowano najcenniejszą, polską monetę. Jej cena wyniosła 2 160 000 dolarów amerykańskich. 100 dukatów Zygmunta III Wazy uważane jest za arcydzieło sztuki menniczej epoki baroku. Jak możemy przeczytać na portalu mennica.com.pl:
Na awersie monety przedstawione jest popiersie Zygmunta III Wazy, na rewersie widnieje tarcza z herbami Polski, Litwy, Szwecji i Gotlandii, i herbem rodu Wazów – Snopkiem. Do dzisiejszych czasów przetrwało tylko sześć egzemplarzy.