Weź połówkę ziemniaka i przetrzyj nim okna lub lustra. Już nigdy nie kupisz środka do mycia szyb

Ziemniaki to jedna z popularniejszych warzyw w Polsce. Wiele z nas nie wyobraża sobie bez nich obiadu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że warzywa można wykorzystać także poza kuchnią. Co się stanie, kiedy przetrzesz nimi okno lub lustro?

Jak się okazuje, ziemniaki mają wiele zastosowań, także poza kuchnią. Można wykorzystać je do pielęgnacji włosów i skóry, do rozciągania butów czy usuwania z dłoni plam po owocach. Przetarcie okna lub luster ziemniakiem może wydawać się dziwnym pomysłem. Jest to jednak stary trik, który naprawdę działa. Co daje używanie ziemniaków w tej domowej metodzie? 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Przekrój obranego ziemniaka na pół, a szyby będą lśnić. To sprawdzona metoda 

Ziemniaki jako produkt do mycia okien i szyb? Tak! Okazuje się, że to nie tylko skuteczny, ale też prosty i ekologiczny trik. Jak wykorzystać warzywo w domowych porządkach? Wystarczy obrać ziemniaka, dokładnie go umyć i przekroić na pół. Następnie weź jedną z połówek i zwyczajnie przecieraj nią okna lub lustra. Na koniec usuń nadmiar soku pozostałego na szybach i wypoleruj powierzchnię szmatką. Do przecierania szyb i luster najlepiej sprawdzi się ta wykonana z mikrofibry.  

Dzięki trikowi już nigdy nie będziesz musiała kupować sklepowych środków czystości. Przekrojony ziemniak sprawia, że szyby i lustra lśnią i nie mają smug. Co więcej, metoda sprawdzi się również w przypadku okularów i szyb w samochodach.

Jak jeszcze można wykorzystać ziemniaki? Te triki są ekologiczne i ułatwiają życie 

Przecieranie szyb ziemniakiem to nie jedyna metoda, w której można wykorzystać warzywo. Do czego jeszcze się przydaje? 

  1. Rozciąganie butów — wykorzystaj ziemniaki, jeśli masz za ciasne skórzane buty. Wystarczy obrać i umyć warzywa, a następnie wcisnąć do czubków butów i pozostawić je na noc.  
  2. Czyszczenie przypalonego garnka – szoruj dno naczynia obranym ziemniakiem posypanym solą, a spalenizna zniknie. 
  3. Mycie miedzianych przedmiotów — zetrzyj na tarce ziemniaka i dodaj do niego łyżkę soku z cytryny. Nałóż mieszankę na miedź i po kilku minutach przemyj przedmioty. 
Więcej o: